Jest wyrok w sprawie kopalni w Turowie. Co postanowił sąd?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Oznacza to, że prace górników mogą zostać wstrzymane po 2026 roku.
Środowy wyrok sądu ws. Turowa nie oznacza zamknięcia pracy kopalni z dnia na dzień. Ocenie sądu nie podległa polityka energetyczna państwa. Wyrok nie jest prawomocny.
- Rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie nie powoduje wstrzymania funkcjonowania, czy wręcz zamknięcia kopalni Turów, bo decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji danego przedsięwzięcia jest jednym z wymogów wydania dalszych decyzji administracyjnych koniecznych w procesie inwestycyjnym - powiedział sędzia WSA Jarosław Łuczaj.
- Ocenie nie podlegała w ogóle polityka energetyczna państwa - podkreślił sędzia. Jak uznał sąd, jedyną przyczyną uchylenia decyzji były zarzuty nawiązujące do umowy między rządami Polski a Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków wynikających z eksploatacji kopalni. Umowę podpisano 3 lutego 2022 roku.
- Taka umowa ma znaczenie dla aktów stosowania prawa, a takim aktem stosowania prawa jest niewątpliwie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia - przekazał sędzia.
To pierwsze, merytoryczne rozstrzygnięcie w tej sprawie. Sprawa została zainicjowana skargami ekologów oraz samorządowców niemieckich z przygranicznych terenów dotyczących decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r. odnoszącej się do "Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia".
Kopalnia w Turowie. Wyrok ws. przedłużenia koncesji
W lutym 2023 roku ówczesna minister klimatu Anna Moskwa zdecydowała o przedłużeniu koncesji na wydobycie węgla w Turowie. Na podstawie raportu przygotowanego przez GDOŚ, prawo do prac wydobywczych w Bogatyni zostało podtrzymane w czasie po 2026 r., do 2044 roku.
ZOBACZ: Spór o kopalnię w Turowie. Brak porozumienia pomiędzy Polską i Czechami
Jednak takie stanowisko zostało podważone przez stronę społeczną. Zaskarżenie decyzji przed oblicze Sądu Administracyjnego złożyli przedstawiciele niemieckich samorządów, sąsiadujących z przygraniczną kopalnią, oraz fundacje ekologiczne jak m.in. Greenpeace.
Spór o kopalnię Turów
W związku z zaskarżeniem decyzji środowiskowej przygotowanej przez GDOŚ, w czerwcu 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu na czas procesu pozwolenia wydanego przez polskie władze kopalni w Turowie.
Od tej decyzji odwołali się: GDOŚ jako organ, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jako inwestor oraz Prokuratura Krajowa, która wtedy przystąpiła do tej sprawy przed sądem administracyjnym.
ZOBACZ: Spór o kopalnię w Turowie. Brak porozumienia pomiędzy Polską i Czechami
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił zażalenia i uchylił postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. W wyroku wskazano, że z ewentualnym zakazem należy się wstrzymać do "zakończenia etapu procesu inwestycyjnego".
Czytaj więcej