Niemcy. Strajk związku zawodowego maszynistów. Utrudnienia dotykają także Polaków
Pasażerowie w Niemczech muszą uzbroić się w cierpliwość. We wtorek ruszył 24 godzinny strajk związku zawodowego maszynistów. Do Berlina nie dojeżdżają pociągi z Polski. Pasażerowie muszą korzystać z zastępczych połączeń autobusowych. Protestuje także obsługa lotów Lufthansy. Odwołano około tysiąc połączeń.
W Niemczech o 2 w nocy we wtorek rozpoczął się strajk związku zawodowego maszynistów (GDL). Z tego powodu wprowadzono ograniczenia w komunikacji dalekobieżnej i regionalnej na 24 godziny - przekazał korespondent Polsat News z Niemiec Tomasz Lejman.
Około 80 proc. pociągów dalekobieżnych nie kursuje. Zastępują je pociągi regionalne, które kursują, gdyż właścicielami są prywatne firmy.
Niemcy. Strajk związku zawodowego maszynistów. Utrudnienia dotykają Polaków
Pociągi, które kursują do Berlina z Krakowa, Gdańska i Warszawy zatrzymują się w Rzepinie, przed niemiecką granicą. Następnie pasażerowie przesiadają się na autobus do Frankfurtu nad Odrą.
Strajk zakończy się o godzinie 2 w środę. Trudno powiedzieć kiedy odbędzie się kolejny. Jak zapowiadają maszyniści, od teraz protesty mają być spontaniczne, bez 48 godzinnego wyprzedzenia.
WIDEO: Strajk związku zawodowego maszynistów w Niemczech. Utrudnienia dotykają także Polaków
Jak przekazał Lejman, niemieccy maszyniści nabrali wiatru w żagle po wyroku sąd pracy we Frankfurcie nad Menem.
Odrzucono tam pilny wniosek Deutsche Bahn (DB), którym próbowano powstrzymać strajk na drodze prawnej.
ZOBACZ: Niemcy chcą krócej pracować. Masowe strajki
Ostatni 35-godzinny strajk niemieckich maszynistów zakończył się w piątek. Ubiegłotygodniowa runda negocjacji związkowców z DB nie przyniosła rozwiązania.
Głównym postulatem strajkujących jest 35-godzinny tydzień pracy oraz podwyżki - 550 Euro dla każdego pracownika.
Dodatkowo we Frankfurcie na Menem strajkuje obsługa lotów Lufthansy. W środę ma się odbyć podobny w Monachium.
19 tys. stewardes i stewardów domaga się 15 proc. podwyżki. Odwołano blisko tysiąc połączeń, a około 100 tys. pasażerów nie wyruszy w podróż.
Czytaj więcej