Słynne wodospady wysychają. Ogłoszono stan wyjątkowy

Świat polsatnews.pl
Słynne wodospady wysychają. Ogłoszono stan wyjątkowy
Wikimedia commons/Diego Delso
Wodospady Wiktorii wysychają

"Z ciężkimi sercami ogłosiliśmy klęskę narodową i stan wyjątkowy, ponieważ nasz kraj stoi w obliczu poważnej suszy" - poinformował prezydent Zambii w mediach społecznościowych. Zagrożone wyschnięciem są również Wodospady Wiktorii, które znajdują się na granicy Zimbabwe z Zambią i są jednym z siedmiu naturalnych cudów świata.

Zambia oraz Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii są uznane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata i od 1989 roku są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naturalnemu cudowi świata zaczęły zagrażać zmiany klimatyczne, w efekcie czego prezydent Zambii ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego.

 

"Z ciężkim sercem ogłosiliśmy narodową klęskę żywiołową i stan wyjątkowy, ponieważ nasz kraj stoi w obliczu poważnej suszy, spowodowanej zjawiskami pogodowymi, na które wpływ mają zmiany klimatyczne. Przedłużająca się susza wpłynęła zarówno na bezpieczeństwo żywnościowe, jak i energetyczne Zambii, które są naszymi priorytetami" - poinformował na platformie X prezydent Zambii Hakainde Hichilema.

Naturalny cud świata wysycha. Powodem zmiany klimatyczne

Wodospady Wiktorii znajdują się na rzece Zambezi i powstały na skutek wlewania się wody z rzeki do szczelin tektonicznych, które powstają w Afryce, rozrywając kontynent na dwie części. Wysokość spadku wody wynosi 108 m, a szerokość wodospadu ok. 1,7 kilometra. Obecnie w wyniku suszy, turyści obserwują całkiem gołe ściany zamiast kaskad wody.

 

ZOBACZ: Zambia. Kobieta położyła się na krawędzi Wodospadów Wiktorii. Wideo hitem internetu

 

Aktualnie na terenie Zambii panują niespotykane w tym czasie upały, wynoszące ponad 30 stopni Celsjusza. Gorący i suchy klimat panuje w kraju od co najmniej dwóch miesięcy, a za miesiąc może być gorzej z powodu nadchodzącej pory suchej.

 

W wyniku suszy Zambijczycy zagrożeni są również głodem. Susza dotknęła 84 ze 116 zambijskich prowincji, niszcząc plony kukurydzy na obszarze przekraczającym jeden milion hektarów. Miejscowe rolnictwo uzależnione jest właśnie od kukurydzy, podobnie jak jej konsumenci.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie