Przygotowanie ogrodu na wiosnę. Co trzeba zrobić?

Porady
Przygotowanie ogrodu na wiosnę. Co trzeba zrobić?
pixabay.com
Wiosenne porządki w ogrodzie. Pamiętaj o tym w marcu

Temperatura za oknem rośnie z dnia na dzień, coraz częściej świeci słońce, a o poranku budzi nas śpiew ptaków. To znak, że wielkimi krokami zbliża się wiosna, więc czas przystąpić do prac porządkowych w ogrodzie. Nie zwlekaj, bo przecież dzięki nim twój ogród rozkwitnie już za chwilę. I to dosłownie!

Ocieplenie klimatu to nie tylko łagodniejsze zimy, ale także szybciej nadchodzące wiosny. Prace ogrodnicze, które jeszcze kilka lat temu wykonywało się pod koniec marca, teraz śmiało można rozpocząć już na początku miesiąca. Od czego zacząć?

Jak przygotować ogród na wiosnę? O tym pamiętaj w marcu

Skoro mowa o wiośnie, to zapewne doskonale wiesz, że najpierw wykonuje się porządki po zimie. Usunięcie zanieczyszczeń, suchych liści i gałązek jest pierwszym krokiem wiosennej pielęgnacji ogrodu. Pracę tę możesz wykonać, używając klasycznych lub miotlastych grabi.

 

Pozbądź się także zasuszonych jednorocznych roślin oraz chwastów. W ten sposób zrobisz miejsce dla nowych i stworzysz im odpowiednie warunki do wzrostu.

Chwila dla trawnika

Porządkowanie dotyczy zarówno grządek, jak i trawnika. Na tym drugim warto przeprowadzić dodatkowo aerację i wertykulację. Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości to nic trudnego. Pierwszy proces to napowietrzanie gleby, które polega na wykonywaniu pionowych otworów w podłożu, co pomaga rozluźnić podłoże.

 

Drugi to pionowe nacięcie darni na głębokość do 45 mm, pozwalające usunąć mech i zanieczyszczenia organiczne z trawnika. Pracę wykonuje się przy pomocy wertykulatora. Pamiętaj również o tym, że po zimie trawnik wymaga nawożenia. Preparat wystarczy rozsypać na jego powierzchni, a następnie obficie podlać.

Zdejmij osłony z roślin

Przedwiośnie to także czas, kiedy rośliny osłonięte na zimę powinny ujrzeć światło dzienne. Gdy więc zaobserwujesz, że temperatura w dzień nie spada już poniżej zera, możesz śmiało zdjąć wszelkie okrycia - zarówno te z agrowłókniny, jak i naturalne osłony ze słomy czy gałęzi drzew iglastych.

 

Podpowiadamy, że zadanie to najlepiej jest wykonać w pochmurne dni. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób ochronisz delikatne gatunki roślin przed uszkodzeniami w wyniku silnego nasłonecznienia.

Przytnij gałęzie drzew i krzewów

Zanim wiosna na dobre rozgości się w twoim ogrodzie, poświęć chwilę uwagi drzewom i krzewom. To doskonały czas na przycinanie gałązek, dzięki któremu rośliny wypuszczą nowe, zdrowe pędy i będą obficie kwitnąć oraz owocować. Z drzew usuń pojedyncze pędy wyrastające z pni. Możesz też delikatnie przerzedzić korony, dzięki czemu światło będzie dobrze docierać do ich wnętrza.

 

Podobne czynności wykonaj na krzewach owocowych. W przypadku krzewów ozdobnych natomiast zaleca się przycięcie wszystkich pędów, a także usunięcie chorych i martwych gałązek. Pamiętaj jednak o tym, że drzew i krzewów nie można przycinać, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Przemarznięcie miejsc po cięciu może skutkować zainfekowaniem ich przez patogeny.

 

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie