Konwencja Lewicy. Padła deklaracja ws. przerywania ciąży. "W tej kadencji"
Jeszcze w tej kadencji Sejm zliberalizuje prawo aborcyjne - zapewniły parlamentarzystki Lewicy podczas konwencji partii. Jak dodały, terminacja cięży będzie "bezpieczna, bezpłatna i legalna do 12. tygodnia". Minister Katarzyna Kotula stwierdziła również, że planując debatę sejmową w tej kwestii dopiero na 11 kwietnia, marszałek Szymon Hołownia ukradł Polkom Dzień Kobiet.
W sobotę w Warszawie zorganizowano przedwyborczą konwencję Lewicy pod hasłem "Samo-rządne. Kobiety na wybory". Przemawiające parlamentarzystki skupiały się przede wszystkim na prawach reprodukcyjnych kobiet.
Katarzyna Kotula o Szymonie Hołowni: Ukradł Dzień Kobiet
Minister ds. równości Katarzyna Kotula przypomniała, że Lewica pierwszego dnia obecnej kadencji Sejmu złożyła dwa projekty dotyczące przerywania ciąży. Jeden z nich zakłada dekryminalizację procedury, drugi dąży do jej legalizacji w okresie do 12. tygodnia ciąży.
- Potem przyszedł jakiś smutny pan i powiedział, że nie teraz, że jesteśmy radykalne, że to nie jest dobry moment, że to nie są dobre emocje - stwierdziła, odnosząc się do działań marszałka Szymona Hołowni, który ustalił datę debaty nad projektami ws. przerywania ciąży na 11 kwietnia.
ZOBACZ: Spór w koalicji rządzącej. Marszałek Sejmu zabrał głos ws. przerywania ciąży
Zdaniem Kotuli w ten sposób lider Polski 2050 "ukradł" Polkom Dzień Kobiet. Jednocześnie podkreśliła, że Lewica będzie dalej walczyć o zmianę przepisów. - My się nie poddamy i dowieziemy sprawę liberalizacji prawa aborcyjnego w tej kadencji do końca - zapewniła.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Przygotujemy ustawę zwalczającą lukę płacową
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała z kolei, że aborcja będzie "bezpieczna, bezpłatna i legalna do 12 tygodnia ciąży". Zapowiedziała, że jeszcze tej wiosny przygotowany zostanie projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński dla mam wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.
Deklarowała również, że powstanie projekt ustawy likwidującej lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Ministerstwo zamierza też walczyć z luką emerytalną. W planach nie ma jednak podnoszenia wieku emerytalnego dla kobiet.
- Będziemy zachęcać kobiety do tego, żeby pracowały dłużej, jeżeli mają na to ochotę. Seniorki są dziś pełne energii i potencjału. Państwo musi im po prostu pozwolić ten potencjał wykorzystać - argumentowała.
Magdalena Biejat: Lewica chce dobrego transportu publicznego w każdej gminie
Głos w trakcie konwencji Lewicy zabrała również Magdalena Biejat, która kandyduje w wyborach na prezydenta Warszawy. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że kwestie praw kobiet są ustalane nie tylko w parlamencie, ale także na szczeblu samorządowym.
ZOBACZ: "Dylemat czy myć ręce, czy nogi". Profesor Łętowska o zmianie ustawy ws. terminacji ciąży
Jak zaznaczyła, to władze lokalne zajmują się zapewnieniem "ochrony zdrowia i dobrej opieki w szpitalach", żeby żadna placówka nie zasłaniała się klauzulą sumienia, a każda kobieta "miała dostęp do dobrej opieki okołoporodowej". Przypomniała też, że "Lewica idzie w tych wyborach z postulatem, aby w każdej gminie był dobrze funkcjonujący transport publiczny", z którego rodzice korzystają, by zawieźć dzieci do szkoły.
- Lewicę od innych ugrupowań różni to, że wśród naszych działaczek i działaczy, znajdziecie kobiety i mężczyzn, którzy wierzą w to samo. Którzy wierzą, że zadbanie o prawa kobiet, to jest zadbanie, aby nam wszystkim żyło się lepiej - podkreśliła Biejat.
Czytaj więcej