Niemcy chcą krócej pracować. Masowe strajki
Setki tysięcy pasażerów utknęły w Niemczech. Wszystko przez kolejny strajk pracowników kolei Deutsche Bahnm, linii lotniczych Lufthansy, pracowników ochrony oraz kontrolerów lotu. Przerwy w pracy wywołają ogromne utrudniania również dla Polaków podróżujących międzynarodowymi pociągami i samolotami.
Niemcy od miesięcy borykają się ze strajkami różnych branży - związki zawodowe walczą w obliczu inflacji walczą o zwiększenie wynagrodzeń pracowników. Najnowsza fala protestów uderzy w pasażerów.
Jak przekazuje AFP, w środę o godz. 18 pracownicy kolei rozpoczęli strajk na liniach towarowych, a około godz. 2 w nocy ze środy na czwartek stanęły również pociągi pasażerskie. Przerwa w pracy ma potrwać aż 35 godzin. Związek zawodowy maszynistów GDL domaga się skrócenia tygodnia pracy z 38 do 35 godzin oraz wzrostu płac.
Uziemione samoloty w Niemczech. Zamknięte lotniska
Jednocześnie swój strajk ostrzegawczy w czwartek rano ogłosili pracownicy naziemni linii lotniczych Lufthansa. Działy techniczne niemieckiego przedsiębiorstwa zaczęły strajk już w środę wieczorem, rano rozszerzył się on na pracowników terminali - donosi "Der Spiegel".
W ten sposób związek zawodowy Ver.di chce zmusić zarząd do większych ustępstw w trwających negocjacjach płacowych dla około 25 tys. pracowników naziemnych. Protestują również ochroniarze na lotniskach.
ZOBACZ: Zamieszki podczas protestu rolników. Donald Tusk zabrał głos
Akcja personelu naziemnego Lufthansy ma potrwać do godz. 7:10 rano w sobotę. Strajkujący planują wykonanie jedynie od 10 do 20 procent pierwotnego rozkładu lotów.
Dodatkowo strajk w czwartek ogłosili także kontrolerzy bezpieczeństwa lotniczego w Hamburgu, Frankfurcie i Düsseldorfie. Tego dnia pasażerowie nie będą mogli wejść na pokład z zewnątrz w żadnej z tych lokalizacji.
Niespełnione żądania niemieckich związków. Problem polskich pasażerów
Poprzedni jednodniowy strajk w lutym dotknął około 100 tys. pasażerów linii lotniczych, o 80 do 90 procent lotów zostało uziemionych.
ZOBACZ: Niemcy. Szykuje się paraliż komunikacyjny. Strajki na lotniskach i kolei
Związek zawodowy Ver.di domaga się podwyżek płac dla pracowników o 12,5 proc. ale nie mniej niż 500 euro więcej miesięcznie. Lufthansa zaoferowała już rozłożone w czasie podwyżki płac, ale nie na tyle wysokie, by spełnić żądania związkowców - przypomina AFP.
Utrudnienia napotkają też polskie pociągi zmierzające z i do Niemiec. Wiele połączeń zostanie skróconych lub zmienionych.
Czytaj więcej