Drugi szczyt rolniczy. Donald Tusk wskazał datę
- Zapraszam rolników na rozmowy do Warszawy w sobotę o godz. 10 - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Szef rządu zapowiedział także skierowanie do Sejmu projektu uchwały, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Na środę zapowiedziany jest w Warszawie kolejny protest rolników.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej we wtorek po posiedzeniu rządu zaprosił rolników na rozmowy w sobotę na godz. 10 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.
- Umówiłem się z rolnikami na rozmowy w tym tygodniu, aby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu poprzedniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. W sobotę o godz. 10 w centrum "Dialog" będę do dyspozycji - powiedział Tusk.
- Dzisiaj politycy PiS, z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim, usiłują wmówić protestującym, że stali po ich stronie, a mój rząd jest dla rolników problemem. Jest dokładnie odwrotnie - powiedział szef rządu. Tusk dodał, że "Zielony Ład, w tej formie w jakiej powstał, był promowany przez PiS".
Donald Tusk: będzie uchwała, wzywająca Komisję Europejską do nałożenia sankcji
- Jeszcze we wtorek skieruje do Sejmu projekt uchwały, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi. To jest jeden z powodów, dla których ceny żywności w Europie są niskie, to też jedno ze źródeł dużych dochodów dla tych państw - tłumaczył szef rządu.
Jak dodał, Łotwa wprowadziła jednostronnie sankcje na żywność z Rosji i Białorusi, ale aby to było skuteczne, należy działać jako cała Unia Europejska.
ZOBACZ: Wakacje kredytowe przedłużone. Donald Tusk podał szczegóły
- W projektowanej uchwale Sejm ma także zaproponować wprowadzenie pilnych zmian w zasadach handlu z Ukrainą, tak aby "chronić wrażliwe sektory rynku rolnego przed nadmiernym importem z Ukrainy- zaznaczył Tusk.
- Od KE będziemy oczekiwali pilnego podjęcia prac w celu powrotu do stosowania w handlu z Ukrainą wyłącznie reguł umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą - wyjaśnił szef rządu.
Szef rządu zapowiada ułatwienia kredytowe dla rolników
- Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim, która ma ułatwić rolnikom dostęp do kredytów - poinformował premier.
Jak tłumaczył szef rządu, "przesadna ochrona konsumencka okazała się barierą i utrudnieniem dla rolników", dlatego Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma zapewnić "łatwiejszy dostęp do tańszego kredytu dla rolników, którzy chcą go zaciągnąć na bezpośrednią działalność".
ZOBACZ: Protest rolników. Utrudnienia i blokady w Warszawie. Znamy dokładną trasę
Projekt przewiduje, że umowy kredytowe, które będą zawierane z rolnikami, nie będą objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać ochronie wynikającej z Kodeksu cywilnego. Zmiana, jak wskazywano w uzasadnieniu, ma na celu usunięcie trudności i niepewności prawnej związanych z udzielaniem kredytów dla rolników.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że objęcie kredytów udzielanych rolnikom zasadami dotyczącymi kredytu konsumenckiego oraz konsumenckiej pożyczki lombardowej, może spowodować znaczne ograniczenie dostępu do finansowania rolników "poprzez wzrost jego kosztu i wprowadzenie dodatkowej biurokratyzacji".
Protest rolników. Utrudnienia w Warszawie
W środę w Warszawie odbędzie się drugi protest rolników. Mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się utrudnień. Polsat News dotarł do informacji o dokładnej trasie planowanej demonstracji.
Rolnicy domagają wycofania się Unii Europejskiej z polityki Zielonego Ładu, zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy i nie zgadzają się na ograniczanie hodowli zwierząt.
Pierwszy protest rolników w Warszawie odbył się we wtorek 27 lutego. Ponieważ nie udało się wtedy osiągnąć porozumienia z rządem, rolnicy zapowiedzieli kolejny protest, który odbędzie się w stolicy w środę 6 marca.
Czytaj więcej