Balony meteorologiczne. Czym są te tajemnicze obiekty?
Radiosondy, czyli balony meteorologiczne wypuszczane są codziennie z około 1300 stacji aerologicznych na świecie - podaje IMGW. Z racji tego, że wznoszą się na wysokość ponad 30 kilometrów, zdarza się, że wlatują do innego kraju. W Polsce znajdowane były między innymi balony niemieckie, litewskie i rosyjskie.
Nie jeden, nie dwa, a trzy balony - prawdopodobnie meteorologiczne - spadły w ostatnich dniach w województwie warmińsko-mazurskim. We wtorek służby otrzymały zgłoszenie o balonie w miejscowości Kierwik. W poniedziałek taki obiekt zauważono na polach pod Miłakowem oraz - o czym służby nie informowały wcześniej - we wsi Harsz.
Balony meteorologiczne. O co chodzi?
Warto więc przyjrzeć się temu tematowi.
Rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział PAP, że radiosondy, nazywane powszechnie balonami meteorologicznymi, są codziennym i niezbędnym dla meteorologów narzędziem pracy na stacjach pomiarów aerologicznych.
- Taka sonda unosi się na 30-35 km w górę i przesyła informacje dotyczące temperatury, wilgotności, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru. W trakcie lotu urządzenie transmituje dane do naziemnych stacji odbiorczych drogą radiową - podał Walijewski i dodał, że codziennie radiosondy wypuszczane są jednocześnie z około 1300 stacji pomiarów aerologicznych rozmieszczonych na całym świecie. W Polsce funkcjonują cztery takie stacje: w Łebie, Legionowie, Tarnowie i we Wrocławiu.
ZOBACZ: USA. Amerykanie poderwali myśliwce. Niezidentyfikowany balon nad stanem Utah
Radiosonda niesiona jest przez balon wypełniony wodorem. Po osiągnięciu przez nią wysokości ok. 35 km, balon pęka i sonda z resztkami balonu spada na ziemię. - Zdarza się, że radiosondy spadają poza terytorium kraju, z którego je wypuszczono - podkreślił Walijewski.
Na terenie naszego kraju znajdowane były sondy niemieckie, litewskie, i rosyjskie, ponieważ jedna z takich stacji znajduje się pod Królewcem.
Od miejsca wypuszczenia do miejsca upadku na ziemię balon może przy silnym wietrze przebyć ponad 200 kilometrów.
Balon meteorologiczny. Jak postąpić, gdy się go znajdzie?
Balony wypuszczane przez polskie stacje aerologiczne mają logo IMGW i kod QR, który o zeskanowaniu podpowiada, jak postąpić ze znaleziskiem. Zdarzało się, że sonda spadała na drogę czy linię wysokiego napięcia.
W ocenie Walijewskiego tego typu urządzenia nie należy się bać, ale warto zachować ostrożność, ponieważ uszkodzony balon radiosondy może zawierać resztki łatwopalnego wodoru, który w połączeniu z powietrzem tworzy wybuchową mieszkankę.
Do zapłonu wodoru wystarczy iskra z elektryzującego się ubrania, dlatego resztek balonu nie należy wrzucać do ognia, a sam balon można opróżnić przecinając jego powłokę ostrym narzędziem na wolnym powietrzu, z dala od źródeł iskier i ognia.
Czytaj więcej