Eurowizja 2024. Izrael musi zmienić tekst piosenki. Złamał zasadę "politycznej neutralności"

Świat
Eurowizja 2024. Izrael musi zmienić tekst piosenki. Złamał zasadę "politycznej neutralności"
Flickr/Ian N/CC BY-NC-SA 2.0
Izraelska piosenka wykluczona z Eurowizji

Organizatorzy Eurowizji zablokowali piosenkę Izraela za złamanie "zasad neutralności politycznej". Prezydent Izaac Herzog wezwał izraelskiego nadawcę publicznego do wyboru nowej piosenki, aby kraj mógł wziąć udział w konkursie. Tekst wcześniej wybranego utworu miał w jawny sposób nawiązywać do ataku Hamasu.

Organizatorzy Eurowizji zablokowali piosenkę Izraela. Według nich jawnie łamie ona zasadę "neutralności politycznej", ponieważ odnosi się do ataku Hamasu na Strefę Gazy. W tekście piosenki, opublikowanym przez izraelskiego państwowego nadawcę, miały znaleźć się nawiązania m.in. do kwiatów, które symbolizują ofiary wojny.  

Kłopoty Izraela na Eurowizji. Organizatorzy zablokowali reprezentujący kraj utwór

Prezydent Izraela Isaac Herzog wezwał do "niezbędnych dostosowań", aby zapewnić kraju miejsce w tegorocznym konkursie. Izraelski nadawca ma jeszcze raz przeanalizować tekst piosenki i ostatecznie wybrać między "October Rain", a piosenką z drugiego miejsca "Dance Forever".  

 

ZOBACZ: Spór wokół Eurowizji. Żądają wykluczenia jednego kraju


Jak podało BBC, nadawca skontaktował się już z autorami obu tych utworów i poprosił o "ponowną adaptację tekstów, przy jednoczesnym zachowaniu wolności artystycznej". Prezydent kraju powiedział, że Izrael musi wystartować w konkursie, by "zabrać głos" w czasie, gdy tyle państw go krytykuje. 


Nadawca ma wybrać nową piosenkę do najbliższej niedzieli. 

Eurowizja 2024. Część muzyków nie chce występu Izraela. Organizatorzy odmawiają

Sytuacja z Eurowizją staje się coraz bardziej napięta, ponieważ niektórzy muzycy z innych krajów wzywali do zawieszenia udziału Izraela w konkursie, do momentu zakończenia wojny w Strefie Gazy. Wskazywali, że Rosja została zablokowana, gdy napadła na Ukrainę.  


Jednakże organizatorzy wydarzenia nie przychylili się do prośby związanej z Izraelem, argumentując, że sytuacja w Ukrainie, a w Strefie Gazy jest zupełnie inna, a konkurs jest apolityczny.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie