Kiedy wybory samorządowe 2024? Najważniejsze terminy
Wybory samorządowe 2024 odbędą się w kwietniu. Ostateczny termin zgłaszania komitetów wyborczych minął już 12 lutego. Jednak przed nami wciąż kilka ważnych dat m.in. ostatni dzień zgłaszania kandydatów na radnych i wójtów. Oto szczegółowy kalendarz wyborczy.
Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Zagłosujemy wówczas na wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych do wszystkich organów stanowiących samorządu. Ewentualne drugie tury odbędą się dwa tygodnie później - 21 kwietnia.
Pierwszy ważny termin z wyborczego harmonogramu minął już 12 lutego. Do tego momentu można było zgłaszać komitety wyborcze do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego.
ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Koalicja Obywatelska rozpoczyna kampanię
Tego samego dnia poznaliśmy listę okręgów wyborczych, ich granice oraz numery. W obwieszczeniach PKW pojawiły się również informacje o liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o siedzibach terytorialnych komisji wyborczych dla poszczególnych okręgów.
Przed nami jeszcze rejestracja kandydatów. Termin ich zgłaszania mija w poniedziałek 4 marca. Wszystkie imiona i nazwiska poznamy jednak dopiero 14 marca, gdy po zweryfikowaniu danych i podpisów, PKW poda ostateczne listy.
Kalendarz wyborów samorządowych 2024. Ważne terminy
Oprócz tego, przez najbliższe trzy miesiące, będzie jeszcze kilka ważnych dat. Dla wyborców najistotniejszymi z nich są:
- 25 marca - mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz zgłaszanie potrzeby skorzystania z bezpłatnego transportu dla wyborców niepełnosprawnych i osób, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
- 29 marca - mija termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
- 5 kwietnia - koniec kampanii wyborczej o godzi 24:00;
- 7 kwietnia - głosowanie w godzinach od 7:00 do 21:00;
- 21 kwietnia - ewentualna druga tura wyborów.
Dodajmy, że każdy może dopisać się do spisu wyborców w innej gminie, niż jest obecnie zarejestrowany. Ta możliwość będzie dostępna do końca dyżurów ostatniego dnia pracy urzędów. Taki wniosek jest bezpłatny.
ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski ogłosił hasło kampanii
W wyborach samorządowych nie można jednak głosować w kilku lokalach na terenie Polski. Po dopisaniu do listy wyborców, na głosowanie należy się stawić w odpowiednim lokalu wyborczym.
Szczegółowy kalendarz wyborczy, rozporządzenie oraz zasady głosowania można sprawdzić na oficjalnej stronie PKW.
Czytaj więcej