Cezary Tomczyk: Europa się budzi. Telefony z francuskiej i niemieckiej armii
- Po wizytach premiera Tuska we Francji i Niemczech i zagranicznych ministra Sikorskiego i ministra Kosiniaka-Kamysza Europa się budzi - powiedział w "Graffiti" Cezary Tomczyk. - Na drugi dzień mieliśmy telefony z francuskiej i niemieckiej armii w sprawie otwarcia nowych projektów, które nie mogły być zrealizowane wcześniej - dodał wiceszef MON.
Prezydent Andrzej Duda mówił w jednym z wywiadów o pomyśle objęcia Polski francuskim parasolem nuklearnym. - Prezydent uczestniczył w rozmowach m.in. z prezydentem Francji. Musimy te słowa i tego typu deklaracje traktować w ramach NATO. To jest dla nas kluczowy partner jeśli chodzi o bezpieczeństwo - podkreślił Cezary Tomczyk w "Graffiti".
- Wszystkie sprawy związane z prawami nuklearnymi powinny być najpierw dyskutowane w zaciszu gabinetów. W sprawach bezpieczeństwa należy dbać o bezpieczeństwo, a nie o tym opowiadać - dodał.
- Po wizytach premiera Tuska we Francji i Niemczech i zagranicznych ministra Sikorskiego i ministra Kosiniaka-Kamysza Europa się budzi - stwierdził wiceszef MON. - Na drugi dzień mieliśmy telefony z francuskiej i niemieckiej armii w sprawie otwarcia nowych projektów, które nie mogły być zrealizowane wcześniej - podkreślił.
Cezary Tomczyk o Grupie Wyszehradzkiej
Cezary Tomczyk pytany o to, czy Polska jest za tym, by wysłać wojska NATO do Ukrainy, powiedział: - Nie ma takiego projektu i pomysłu w Polsce. O sprawach bezpieczeństwa powinniśmy mówić w zaciszu gabinetów, bo są to sprawy ultrawrażliwe.
WIDEO: Cezary Tomczyk w "Graffiti"
Wiceszef MON podkreślił, że takie inicjatywy powinny być podejmowane na poziomie NATO i przy współudziale większości sojuszników.
ZOBACZ: Donald Tusk: Powiem to Viktorowi Orbanowi prosto w twarz
We wtorek w Pradze odbywa się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Tomczyk pytany o to, czy Grupa ma jeszcze sens, przyznał: - Myślę, że ma. Trzeba się zastanowić, jak powinna funkcjonować. To co stało się z Grupą zaczęło się od Polski. Od 2015 r., od przejęcia rządów przez populistów. Później nastąpiła degradacja Grupy Wyszehradzkiej. Dzisiaj jest szansa, żeby to odwrócić.
Wiceszef MON: Szwecja ma ogromne znaczenie
W poniedziałek węgierski parlament zagłosował za akcesją Szwecji do NATO. - Szwecja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia także jakości sprzętu, który posiada, ale wystarczy spojrzeć na mapę. Mamy dziś nowych sojuszników, Finlandię i Szwecję, które będą strzegły naszego bezpieczeństwa. Powinniśmy bardzo cieszyć się z tego, że kraje będące do tej pory dość neutralne w kwestiach militrarnych, dziś stają po stronie największego sojuszu militarnego na świecie - powiedział Cezary Tomczyk.
ZOBACZ: Akcesja Szwecji do NATO. Jest zgoda Węgier
Odnosząc się do spraw krajowych, wiceminister podkreślił: - Jesteśmy krajem numer jeden w Europie, jeśli chodzi o wydatkowanie na bezpieczeństwo w stosunku do PKB. Jeżeli Polska byłaby realnie zagrożona konfliktem zbrojnym, oczywiście będziemy w stanie zrobić więcej.
Dopytywany o sprawę możliwego zniesienia ochrony policji pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego, Tomczyk stwierdził: - To będzie decyzja władz miasta Warszawy.
Wcześniejsze odcinki "Graffiti" można zobaczyć TUTAJ.
Czytaj więcej