Protesty rolników. Komisja Europejska proponuje ustępstwa
Komisja Europejska reaguje na protesty rolników. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że KE opracowała rozwiązania dążące do zmniejszenia obciążenia administracyjnego producentów. "Przesłanie od rolników jest jasne: chcą pracować na swoich polach, a nie tkwić za dokumentami" - napisał komisarz. Projekt został przesłany belgijskiej prezydencji i będzie wkrótce dyskutowany.
W ostatnich tygodniach protesty rolników objęły znaczną część Europy. W ich trakcie traktory i ciągniki można było spotkać w centrach największych miast Polski, Niemiec, Francji lub Włoch. Źródłem niezadowolenia europejskich rolników są liczne. To m.in.: ograniczenia zawarte w tzw. Zielonym Ładzie, konkurencja ze strony ukraińskich producentów, czy skomplikowana biurokracja.
Unia Europejska ugina się pod presją rolników. Proponuje zmiany
Swoimi protestami producenci żywności nałożyli presje nie tylko na rządy poszczególnych państw, ale również Unię Europejską. W czwartek pochodzący z Polski europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował w mediach społecznościowych o działaniach podjętych przez Brukselę w odpowiedzi na postulaty reprezentantów wsi.
"Dobra wiadomość dla rolników!" - napisał Wojciechowski na platformie X (wcześniej Twitter). Jak dodał, Komisja Europejska przesłała belgijskiej prezydencji dokument, w którym zawarto pierwsze propozycje działań dążących do zmniejszenia "obciążenia administracyjnego spoczywającego na barkach rolników".
ZOBACZ: Protest rolników. Wicepremier o porozumieniu: Nikt nie będzie zadowolony
Przedstawiona inicjatywa ma na cele uproszczenie obowiązujących przepisów tak, by rolnicy skupili się na tym, co ważne, czyli "wspieraniu ich rodzin i wytwarzaniu naszych podstawowych towarów". "Przesłanie od rolników jest jasne: chcą pracować na swoich polach, a nie tkwić za dokumentami" - zadeklarował komisarz.
Ursula von der Leyen: Uproszczenie polityki rolnej jest priorytetem
Głos w sprawie zabrała również szefowa KE Ursula von der Leyen: "Komisja pozostaje w pełni zaangażowana w dostarczanie rozwiązań mających na celu złagodzenie presji odczuwanej obecnie przez nasze ciężko pracujące rolniczki i rolników" - podkreśliła.
"Zmniejszamy obciążenie administracyjne naszych rolników, aby pomóc im zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy. Uproszczenie naszej polityki rolnej jest stałym priorytetem, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym" - dodała.
ZOBACZ: Protest rolników. Ciągniki zablokowały europejską stolicę
Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in.: złagodzenie wymagań dla byłych hodowców bydła zobowiązanych do przekształcenia swoich gruntów w użytki rolne, jak również zmniejszenie liczby fizycznych kontroli u rolników o połowę. Pomysły komisji zostaną omówione w najbliższy poniedziałek, gdy odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa krajów członkowskich UE.
Czytaj więcej