Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Marszałek Sejmu: Właśnie wpłynęła ustawa
- Właśnie wpłynęła ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Robimy wszystko, żeby była gotowa do prac na następnym posiedzeniu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "jest szansa by zdążyć z analizami", ponieważ posłowie zbiorą się za dwa tygodnie.
Na mocy nowelizacji z 8 grudnia 2017 roku 15 członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa wybiera Sejm, a nie jak wcześniej zgromadzenia sędziowskie. Od tej pory KRS uważana jest za upolitycznioną, zależną od władzy, a w debacie publicznej pojawiają się sformułowania takie jak "neo-KRS" oraz "neo-sędziowie".
ZOBACZ: Szymon Hołownia: Włodzimierz Czarzasty kłamie. Nie ma blokowania ustaw
Szymon Hołownia poinformował, że projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wpłynął w środę do Kancelarii Sejmu. Zlecone zostaną analizy prawne. - Robimy wszystko, żeby ustawa była gotowa do prac na następnym posiedzeniu - dodał.
Szymon Hołownia krytykuje obecne przepisy
Marszałek Sejmu stwierdził, że "w obecnym systemie mamy do czynienia z pewnym udawaniem". - Politycy uważają, że są bardziej bezstronni niż trzecia władza, która przecież jest inną władzą niż ta ustawodawcza i wykonawcza - mówił.
Dodał, że "powinna być szanowana zupełna odrębność władzy sądowniczej".
ZOBACZ: Katarzyna Sójka niesłusznie ukarana. Marszałek Sejmu przeprosi posłankę PiS
- W mojej ocenie, wszyscy ci, którzy "z poprzedniego rozdania" zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa powinni zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście powinni tam zasiadać i nie otworzyć do tego, by KRS zreformować w dobrym duchu. O szczegółach będziemy rozmawiać - tłumaczył.
Czytaj więcej