Grenlandia coraz zieleńsza. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami

Świat
Grenlandia coraz zieleńsza. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami
AP/Felipe Dana
Góry lodowe w pobliżu Kulusuk na Grenlandii

Na Grenlandii w szybkim tempie topnieje lód. Dzięki analizie zdjęć satelitarnych ustalono, że na wyspie podwoiła się powierzchnia zieleni. Stwarza to zagrożenie dla klimatu całej planety. Jak przekazali naukowcy, lód odbija energię słoneczną i zapobiega nagrzewaniu się Ziemi.

Analizując zdjęcia satelitarne, naukowcy odkryli, że w ciągu trzech dekad Grenlandia utraciła 28 707 kilometrów kwadratowych lodu. Ostrzeżona także przed kaskadą skutków, które mogą mieć wpływ na zmianę klimatu i poziomu wód w morzach i oceanach.

 

Według raportu badaczy Grenlandia w ciągu trzydziestu lat straciła pokrycie lodowe na obszarze 36 razy większym od Nowego Jorku - przekazał portal CNN.

 

Dodano, że między połową lat 80. XX w. a połową drugiej dekady XXI w. ilość roślinności na Grenlandii podwoiła się. Połacie wyspy, które niegdyś były pokryte lodem i śniegiem, zamieniły się w tereny podmokłe i obszary zielone. Same tereny podmokłe wzrosły w tym czasie czterokrotnie.

Topnieje lód na Grenlandii. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami

Jak podkreślili naukowcy, utrata pokrywy lodowej tworzy tak zwaną pętlę dodatniego sprzężenia zwrotnego. Śnieg i lód odbijają energię słoneczną, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się części Ziemi. Jednak w miarę ich zanikania obszary te pochłaniają więcej ciepła, podnosząc temperaturę powierzchni lądu, co może powodować dalsze topnienie.

 

W wyniku ocieplenia klimatu topnieje również wieczna zmarzlina, która występuje w dużej części Arktyki. To z kolei uwalnia dwutlenek węgla i metan, przyczyniając się do większego globalnego ocieplenia.

 

ZOBACZ: Grenlandia: Uwolniono statek wycieczkowy, który osiadł na mieliźnie

 

- Zaobserwowaliśmy oznaki wskazujące, że utrata lodu wywołuje kolejne reakcje, które doprowadzą do dalszej utraty lodu i dalszego zazieleniania Grenlandii - powiedział badacz wyspy Jonathan Carrivick. - Jednocześnie woda uwalniana z topniejącego lodu przemieszcza osady i muł, co ostatecznie tworzy tereny podmokłe i torfowiska - dodał.

 

Topnienie lodu zwiększa także ilość wody w jeziorach, gdzie woda pochłania więcej ciepła niż śnieg, co powoduje wzrost temperatury powierzchni lądu.

Topnieje lód na Grenlandii. Temperatura wzrasta dwukrotnie szybciej niż średnia

Od lat 70. XX wieku Grenlandia ociepla się w dwukrotnie szybszym tempie niż średnia światowa. Autorzy badania ostrzegają, że w przyszłości prawdopodobne proces może jeszcze przyspieszyć.

 

Grenlandia to największa wyspa świata, pokryta w większości lodem i lodowcami. W kraju, który ma autonomię w ramach Królestwa Danii, żyje około 57 000 osób. Większość populacji to rdzenna ludność. Ich przetrwanie zależy od naturalnych ekosystemów.

 

- Te zmiany są krytyczne, szczególnie dla rdzennej ludności, której tradycyjne praktyki łowieckie na własne potrzeby opierają się na stabilności tych delikatnych ekosystemów - stwierdził jeden z autorów raportu, Michael Grimes.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie