Decyzja Adama Bodnara. Ogłosił konkurs na prokuratora krajowego

Polska
Decyzja Adama Bodnara. Ogłosił konkurs na prokuratora krajowego
Polsat News
Adam Bodnar

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego - przekazało ministerstwo. Kandydatów oceni specjalnie powołany zespół. Osoby zgłaszające się na stanowisko muszą mieć m.in. 15 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora.

Decyzję o konkursie na stanowisko szefa Prokuratury Krajowej ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości w specjalnym komunikacie. Podano także warunki, które powinien spełniać aplikujący.

 

"Kandydat na stanowisko Prokuratora Krajowego musi: posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury" - przekazano.

 

Ponadto, każdy kandydat ma przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Decyzja Adama Bodnara. Ogłosił konkurs na prokuratora krajowego

Jak zaznaczono w komunikacie ministerstwa, "kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu Prokuratora Krajowego oceni powołany przez Ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół".


"Na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. W składzie znajdą się: dwaj - wskazani przez ministra Bodnara - doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj - wskazani przez ministra - specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych."

 

Lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej 21 lutego. Po tym terminie nastąpią rozmowy z kandydatami. Jak przekazano, będą one miały charakter jawny.

 

Termin składania zgłoszeń upływa 16 lutego.

Konflikt w Prokuraturze Krajowej

Spór w Prokuraturze Krajowej rozpoczął się 12 stycznia. Wtedy to premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi.

 

Jednocześnie resort sprawiedliwości informował wtedy, że minister Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

 

ZOBACZ: Kolejne zmiany w prokuraturze. Adam Bodnar odwołał prokuratorów


Ministerstwo przekazała wtedy, że "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".


Prokuratura Krajowa oświadczyła wtedy, że "pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. należy traktować jako nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP".

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie