Decyzja Adama Bodnara. Ogłosił konkurs na prokuratora krajowego
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego - przekazało ministerstwo. Kandydatów oceni specjalnie powołany zespół. Osoby zgłaszające się na stanowisko muszą mieć m.in. 15 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora.
Decyzję o konkursie na stanowisko szefa Prokuratury Krajowej ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości w specjalnym komunikacie. Podano także warunki, które powinien spełniać aplikujący.
"Kandydat na stanowisko Prokuratora Krajowego musi: posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury" - przekazano.
Ponadto, każdy kandydat ma przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
Decyzja Adama Bodnara. Ogłosił konkurs na prokuratora krajowego
Jak zaznaczono w komunikacie ministerstwa, "kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu Prokuratora Krajowego oceni powołany przez Ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół".
"Na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. W składzie znajdą się: dwaj - wskazani przez ministra Bodnara - doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj - wskazani przez ministra - specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych."
Lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej 21 lutego. Po tym terminie nastąpią rozmowy z kandydatami. Jak przekazano, będą one miały charakter jawny.
Termin składania zgłoszeń upływa 16 lutego.
Konflikt w Prokuraturze Krajowej
Spór w Prokuraturze Krajowej rozpoczął się 12 stycznia. Wtedy to premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi.
Jednocześnie resort sprawiedliwości informował wtedy, że minister Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
ZOBACZ: Kolejne zmiany w prokuraturze. Adam Bodnar odwołał prokuratorów
Ministerstwo przekazała wtedy, że "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".
Prokuratura Krajowa oświadczyła wtedy, że "pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. należy traktować jako nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP".