Senat USA odrzucił ważną ustawę. Pomoc dla Ukrainy zablokowana
Senat USA odrzucił ustawę dotyczącą m.in. wsparcia dla Ukrainy i Izraela. Pakiet pomocy wart był ponad 100 miliardów dolarów.
Republikanie odrzucili na środowym posiedzeniu Senatu ponadpartyjną ustawę dotyczącą wzmocnienia granic. Negocjacje w sprawie aktu trwały wiele miesięcy i zakładały zaostrzenie przepisów migracyjnych, a także przekazanie dodatkowego wsparcia dla Ukrainy i Izraela.
Pakiet wart był 118 miliardów dolarów (około 475 miliardów złotych). Ustawa przewidywała przekazanie ponad 20 miliardów na wzmocnienie granicy USA. Ukraina miała otrzymać z tego pakietu 60 miliardów, a ponad 14 dostałby Izrael. Część pieniędzy trafiłaby do dowództwa USA na Morzu Czerwonym i na wsparcie partnerów Stanów Zjednoczonych w rejonie Indo-Pacyfiku.
ZOBACZ: Joe Biden przybył do Izraela. Prezydent USA: Chciałem być tu z prostego powodu
Najbardziej kontrowersyjna część projektu dotyczyła migrantów ubiegających się o azyl. Administracja mogłaby "zamknąć" granicę na odcinku USA-Meksyk, gdyby liczba migrantów usiłująca ją przekroczyć wyniosłaby średnio ponad pięć tysięcy dziennie przez okres tygodnia.
Według agencji Reuters, za ustawą głosowało raptem czterech z 49 Republikanów. Podobno większość z członków partii uznała, że "to zły moment" na wprowadzanie takich zmian.
Niezależna senatorka Krysten Sinema, jedna z autorek porozumienia, stwierdziła, że jest zdziwiona decyzją senatorów. "Trzy tygodnie temu wszyscy chcieli rozwiązać kryzys graniczny" - stwierdziła.
USA. Ponadpartyjna ustawa odrzucona. Senatorowie zmienili zdanie
Projekt ustawy opublikowano w niedzielę. Lider Demokratów Chuck Schumer przekazał wówczas, że "jest to wielki krok dla wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego Ameryki". "To jeden z najpotrzebniejszych i najważniejszych projektów legislacyjnych, jakie zgłoszono w Kongresie od lat" - podał w oświadczeniu.
Mitch McConnell, reprezentant Republikanów, również wezwał w weekend do poparcia projektu.