Niepokojąca zapowiedź USA ws. Ukrainy. "Cyniczny manewr"
Izba Reprezentantów przegłosuje w przyszłym tygodniu pakiet 17,6 mld dolarów na pomoc wojskową dla Izraela, zaś pakiet zawierający pomoc dla Ukrainy nie zostanie szybko rozpatrzony przez Izbę - zapowiedział w sobotnim liście spiker Izby Mike Johnson. Administracja prezydenta Joe Bidena zareagował na te doniesienia. Nazwała działania "cynicznym manewrem".
Spikera Izby Reprezentantów Mike Johnson zapowiedział w liście, że w świetle zwłoki Senatu i "niebezpiecznych okoliczności stojących przed Izraelem", Izba obejmie przywództwo i w nadchodzącym tygodniu przegłosuje osobny pakiet środków - 17,6 mld - tylko dla Izraela.
Niepokojąca zapowiedź dla Ukrainy
Jednocześnie przywódca Republikanów w Izbie nie wspomniał o dalszych losach środków dla Ukrainy, które wyczerpały się jeszcze w ubiegłym roku. Zasugerował przy tym, że senacki pakiet zawierający pieniądze na pomoc dla Kijowa nie zostanie szybko rozpatrzony.
To zapowiedź o tyle zaskakująca, że dzień wcześniej negocjatorzy Republikanów i Demokratów w Senacie ogłosili, że po miesiącach rozmów doszli do porozumienia w sprawie projektu ustawy łączącej restrykcje imigracyjne z pakietem ponad 100 mld dol. na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu.
ZOBACZ: Miliardy euro dla Ukrainy. Przywódcy krajów UE zdecydowali
"Podczas gdy Senat wydaje się szykować, by w końcu opublikować tekst pakietu dodatkowych środków po miesiącach negocjacji za zamkniętymi drzwiami, jego kierownictwo jest świadome, że poprzez niewłączenie Izby do ich negocjacji, wyeliminowali możliwość szybkiego rozpatrzenia jakiejkolwiek legislacji" - napisał Johnson.
Dodał, że Izba planuje zmienić projekt Senatu zgodnie z własnymi priorytetami. Johnson, podobnie jak Trump, który publicznie i prywatnie nawoływał do odrzucenia wspólnego pakietu, wcześniej krytykował proponowane reformy imigracyjne.
Biały Dom reaguje na list Spikera
Biały Dom skrytykował decyzję Johnsona, nazywając ją "cynicznym manewrem politycznym".
"Bezpieczeństwo Izraela powinno być święte, a nie być przedmiotem politycznej gry. Silnie sprzeciwiamy się tej zagrywce, która nie robi nic, by zabezpieczyć granice, nie robi nic, by pomóc Ukraińcom obronić się przed agresją Putina i odmawia pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom" - oznajmiła w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Prezydent Biden już jesienią zeszłego roku sugerował, że zawetowałby ustawę zawierającą tylko środki dla Izraela, ale nie dla Ukrainy.
Czytaj więcej