Radosław Sikorski z wizytą w Berlinie. Zapowiedział działania ws. rekompensaty za straty wojenne
- Będę prosił minister Annalenę Baerbock, by rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty strat wojennych, czy zadośćuczynienia - powiedział w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski. Minister oświadczył również, że Niemcy są dla Polski sojusznikiem i obecny rząd będzie dążył do normalizacji stosunków bilateralnych.
Minister sprawa zagranicznych Radosław Sikorski pojechał we wtorek do Berlina w ramach drugiej oficjalnej wizyty zagranicznej w obecnej kadencji. Wcześniej odwiedził Kijów.
W stolicy Niemiec szef MSZ spotkał się ze swoją odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Tematem rozmów była m.in. wojna w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie i stosunki polsko-niemieckie. Po spotkaniu ministrowie udzielili wspólnej konferencji prasowej.
R. Sikorski w Berlinie. Mówił o rekompensacie za straty wojenne
W swojej wypowiedzi szefowa niemieckiego MSZ podziękowała Sikorskiemu za wizytę i podkreśliła znaczenie stosunków bilateralnych. Zapowiedziała również, że Warszawa i Berlin zamierzają w najbliższym czasie ożywić współpracę. - Europa potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek żywej przyjaźni między Polską i Niemcami, a także głębokiego zaufania między Berlinem a Warszawą - zadeklarowała.
ZOBACZ: Radosław Sikorski odwiedził Kijów. Spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ
Radosław Sikorski zaczął od podkreślenia, że Niemcy są dla Polski sojusznikiem. - Mam nadzieję, że moja wizyta będzie ważnym krokiem ku normalizacji naszych stosunków - oświadczył.
Dodał, że rządowi zależy na konstruktywnej współpracy. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to jednomyślności we wszystkich sprawach, unikania kwestii spornych, czy trudnych tematów. Jednym z nich jest przeszłość. - Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami - powiedział Sikorski.
Szef MSZ przekazał, że minister Baerbock "ma świadomość, jak ważną rolę w polskim społeczeństwie odgrywa pamięć o ofiarach poniesionych podczas II wojny światowej", czemu "wielokrotnie osobiście dawała wyraz".
ZOBACZ: Niemcy. Rośnie liczba zasiłków na dzieci wypłacanych za granicę. Ponad połowa trafia do Polski
Zapowiedział, że będzie z nią rozmawiał o projekcie Domu Niemiecko-Polskiego, który ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne. - Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia - dodał Sikorski.
MSZ: "Nie będziemy rezygnować z przypominania Niemcom o bolesnej przeszłości"
Kilka dni wcześniej na stronie MSZ pojawiły się odpowiedzi na pytania do expose premiera Donalda Tuska. Jedno z nich dotyczyło, zadane przez posła Arkadiusza Mularczyka z PiS, dotyczyło "dochodzenia od Niemiec reparacji wojennych i szacowania strat wojennych zadanych przez władzę sowiecką w Polsce".
W odpowiedzi przekazano, że rząd będzie dążył do przywrócenia konstruktywnej i partnerskiej współpracy z Niemcami. Podkreślono jednak, że nie oznacza to pomijania czy rezygnacji z "przypomnienia Niemcom o bolesnej przeszłości". O tym, jaki kształt przyjmą te działania władze zdecydują po "uważnym zapoznaniu się z przebiegiem dotychczasowych działań w tym zakresie" i analizie "stanu prawnego oraz faktycznego na temat możliwych działań"
Czytaj więcej