Kolumbia. Przemycała jadowite żaby w pojemnikach na film

Świat
Kolumbia. Przemycała jadowite żaby w pojemnikach na film
Facobook/AmbienteBogota
Żaby trafiły pod opiekę Centrum Fauny w Bogocie

Celnicy na lotnisku w Bogocie przechwycili 130 drzewołazów wytwornych, które obywatelka Brazylii próbowała wywieźć z kraju. Niewielkie, ale za to jadowite żaby niedoszła przemytniczka umieściła w fiolkach na film. Zagrożony wyginięciem gatunek płaza jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Władze Kolumbii przechwyciły nietypowy ładunek w poniedziałek na lotnisku Bogota-El Dorado. Przemytniczka podróżowała do brazylijskiego Sao Paulo z międzylądowaniem w Panamie, jednak po wykryciu zawartości bagażu, jej podróż skończyła się znacznie szybciej. 

 

W małych pojemnikach przeznaczonych do transportu rolek filmu celnicy znaleźli 130 trujących żab, drzewołazów wytwornych (łac. oophaga histrionica). - Twierdziła, że lokalna społeczność podarowała je jej w prezencie - relacjonowała w mediach sekretarz ds. środowiska Bogoty, Adriana Soto , donosi AFP. 

 

ZOBACZ: Diamenty za 1,5 miliona złotych w bagażu podręcznym. Celnicy udaremnili przemyt

 

Drzewołazy wytworne są jadowite, mierzą do pięciu centymetrów długości i żyją w wilgotnych lasach wzdłuż wybrzeża Pacyfiku między Ekwadorem a Kolumbią, a także w innych krajach Ameryki Środkowej i Południowej.

Drzewołazy wytworne w bagażu. Przemytniczka aresztowana

- Ten zagrożony gatunek jest pożądanym na rynkach międzynarodowych - powiedział komendant policji w Bogocie, Juan Carlos Arevalo, dodając, że prywatni kolekcjonerzy są gotowi zapłacić nawet 1000 dolarów za sztukę.

 

ZOBACZ: Żaba gigant może przestać rechotać. Naukowcy mówią, że jej populacja jest "krytycznie" zagrożona

 

Policja poinformowała, Brazylijka została aresztowana pod zarzutem przemytu okazów dzikiej przyrody, jej sprawą zajmie się kolumbijska prokuratura. Handel dzikimi zwierzętami jest powszechnym zjawiskiem w Kolumbii - jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na świecie, gdzie żyją liczne gatunki nie spotykanych nigdzie indziej na świecie płazów, małych ssaków i niektórych zwierząt morskich. 

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie