Donald Tusk wycofał z TK wniosek o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej

Polska
Donald Tusk wycofał z TK wniosek o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej
PAP/Rafał Guz
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej

- Wycofałem z Trybunału Konstytucyjnego wniosek byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją - zakomunikował podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Odpowiedział także na pytania o możliwość przeprowadzenia przedterminowych wyborów, śledztwo prokuratury ws. fuzji Orlenu z Lotosem, wybory samorządowe i przyszłość CPK.

Tusk przypomniał, że były premier "składał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z założeniem, że Konwencja stambulska, która ma chronić kobiety i dzieci przed przemocą, była niezgodna z konstytucją".

 

- Wycofanie tego wniosku oznacza definitywnie zakończenie niepotrzebnej kłótni wokół oczywistej konwencji, którą uzgodniliśmy lata temu. Byłem w to zaangażowany, kiedy po raz pierwszy byłem premierem - mówił. 

 

- Ochrona kobiet przed przemocą to coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznych - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda odpowiada Donaldowi Tuskowi. Padły słowa w obcych językach

Przedterminowe wybory. Premier wymienił scenariusze

Na konferencji szefa rządu pojawiła się również kwestia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Tusk został zapytany o możliwość skierowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego.

 

W odpowiedzi premier stwierdził, że prezydent "nie ma żadnych podstaw" do podjęcia tak "irracjonalnego" ruchu i nie spodziewa się, by to zrobił. - Ja wiem, że to jest druga i ostatnia kadencja pana prezydenta - więc być może nie przejmuje się opinią publiczną - ale nie wygląda mi na człowieka, który chciałby - tak na żywca - dokuczyć tym, którzy czekają na podwyżki" - powiedział szef KO.

 

Tusk podkreślił, że nawet jeśli Duda zdecyduje się na ten krok i skieruje budżet do TK, nie będzie to powodem do skrócenia kadencji parlamentu, ponieważ będzie to równoznaczne z uznaniem przez niego, że budżet jest. Premier podał jednak scenariusz, w którym przyspieszenie wyborów byłoby możliwe.

 

ZOBACZ: Budżet na 2024 rok. Senat zdecydował

 

- Gdyby prezydent Andrzej Duda, na życzenie Jarosława Kaczyńskiego, w jakikolwiek sposób próbował blokować wypłaty pensji ludziom (...) to może razem z koalicjantami podejmiemy decyzję o skróceniu kadencji parlamentu, wobec czego dojdzie do przedterminowych wyborów parlamentarnych - stwierdził.

Śledztwo ws. fuzji Orlenu z Lotosem. Premier mówił o komisji śledczej

Tusk skomentował także sprawę fuzji Orlenu z Lotosem, którą, jak przekazała we wtorek posłanka Agnieszka Pomaska, zbada Prokuratura Okręgowa w Płocku. Jeden z dziennikarzy zapytał go, czy w celu jej wyjaśnienia powinna powstać komisja śledcza.

 

- Mnie nie zależy na tym, żeby Polskę "zaśledczyć" - odparł premier. Dodał, że w sprawie jest dużo materiału, który wynika z działań służb specjalnych, w związku z czym może obędzie się bez komisji.

 

ZOBACZ: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Lotosu i Orlenu. Posłanka PO pokazała pismo

 

Szef rządu pokreślił również, że zależy mu na tym, by "ludzie naprawdę zobaczyli (...), co tam się działo, nie tylko w Orlenie, ale w innych spółkach". - Być może do tego nie jest potrzebna komisja śledcza, tylko z jednej strony prokuratura, a z drugiej taki prosty, szybki audyt - ocenił.

Niższy VAT dla jednej branży. Zatrudnia niemal 100 tysięcy osób

Tusk zakomunikował również, że rząd zobowiązał się do obniżenia podatku VAT w tzw. branży beauty, bo podatek był wyższy niż np. w branży fryzjerskiej.

 

- Temat dotyczy ok. 30 tys. firm. Większość z nich to bardzo małe firmy. Blisko 100 tys. ludzi tam pracuje. Mam nadzieję, że to przyniesie ulgę i poczucie sprawiedliwości - powiedział i przekazał, że nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia. 

Wybory samorządowe. "Żadnych haseł, tylko fakty"

Tusk jako szef KO obwieścił, że zapadła decyzja w sprawie złożenia wniosku o rejestrację komitetu wyborczego partii na wybory samorządowe. - Żadnych haseł, tylko fakty - odpowiedział na pytanie o slogan z jakim o samorządy ma walczyć jego formacja. Podkreślił, że najważniejsze są rozmowy z wyborcami. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Jest rozporządzenie premiera

 

- Kwietniowe wybory będą pierwszą poważną oceną zmiany, jaka zaszła późną jesienią w Polsce - zapowiedział. 

 

Premier zapewnił, że jego ugrupowanie podchodzi do zbliżających się wyborów bardzo poważnie, a on sam w trakcie kampanii planuje odwiedzić kilkadziesiąt miejsc w Polsce. 

Premier ocenił działania ministra Bodnara. "Jestem pełen uznania"

W kontekście zbliżających się wyborów samorządowych i oceny dotychczasowych działań koalicji rządzącej premier wspomniał o zmianach prowadzonych w prokuraturze przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Tusk stwierdził, że jest "pełen uznania dla "spokojnej, konsekwentnej roboty" wykonywanej przez byłego Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

ZOBACZ: "Politycy tracą władzę w prokuraturze". Politycy komentują decyzję Adama Bodnara

 

- To jest nadzwyczajna umiejętność w sposób wyważony, spokojny, bez cienia agresji, w oparciu o najlepszą wiedze konstytucyjną, o własny autorytet krok po kroku, naprawiać sytuację w prokuraturze - oświadczył szef rządu.

Losy CPK. Decyzja jeszcze w pierwszym kwartale? 

Premier pytany o losy Centralnego Portu Komunikacyjnego przekazał, że rozmawiał z wiceministrami odpowiedzialnymi za przyszłość inwestycji. - Chcemy zerwać z jakimkolwiek fałszem ws. tego projektu. (...) W wersji umiarkowanej to koszt 160 mld zł - przekazał, ale jego zdaniem może być znacznie drożej.  - Mogłoby to kosztować 300 a nawet 600 mld zł - stwierdził.

 

- W sposób transparentny rekomendacje przedstawią eksperci i urzędnicy odpowiedzialni za projekt. Do końca pierwszego kwartału tego roku będzie to gotowe - zapowiedział. 

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie