Wpłaciłeś na WOŚP? Pamiętaj, że kwotę można odliczyć od podatku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to piękna inicjatywa, gdzie bezinteresownie można pomóc innym osobom. Wydarzenie łączy ludzi z całej Polski, od Bałtyku aż po Tatry. Warto jednak wiedzieć o tym, że pomaganie innym to nie tylko słuszna, obywatelska postawa. To także możliwość do odliczenia kwoty darowizny od podatku.
Aby odzyskać zwrot podatku od fiskusa, trzeba spełnić kilka wytycznych, jakie narzuca między innymi Ustawa o podatku PIT. Przede wszystkim, odliczeniu podlegają tylko udokumentowane wpłaty, czyli takie, które można wykazać i potwierdzić przed organem podatkowym.
Ustawodawca narzuca też tzw. limit odliczenia. Wartość datku, który chcemy w ten sposób rozliczyć nie może być większa niż 6% dochodu lub przychodu, jaki wykazujemy. W praktyce oznacza to, że najprościej będzie pobrać potwierdzenie wysłania przelewu bankowego z naszego konta na konto WOŚP. To honorowany dokument, który fiskus z pewnością uzna.
ZOBACZ: Wrzucił 100 tys. do puszki WOŚP. To znany youtuber
W podobny sposób powinna być też potraktowana wpłata do e-skarbonki oraz darowizny przekazane przez sklep internetowy. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczącą różnicę w przepisach między darowizną a zapłatą. Ta druga forma nie podlega odliczeniu. Jeśli więc kupiliśmy np. maskotkę na wybranej platformie aukcyjnej, to jako nabywca nie możemy dokonać odliczenia. Przysługuje ono sprzedającemu, który kwotę tę przekaże na WOŚP.
Kiedy odliczenie na WOŚP w 2024 roku nie przysługuje?
Przede wszystkim wtedy, gdy nie możemy wykazać wpłaty, a więc otrzymać jakiejkolwiek formy jej potwierdzenia. Oznacza to, że wszystkie środki umieszczone w papierowych puszkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie podlegają odliczeniu, bo osoby zbierające na WOŚP nie mogą wystawiać takich dokumentów.
ZOBACZ: 32. finał WOŚP. Ile na koncie Orkiestry? Zbiórka na leczenie chorób płuc
W podobny sposób należy traktować wszystkie inne, podobne inicjatywy, które opierają się na przekazaniu finansów na WOŚP bez odpowiedniego dokumentu potwierdzającego datek. Faktem jest jednak, że skoro już zwykły przelew online daje taką możliwość, a zależy nam na odliczeniu, to warto skorzystać właśnie z tej metody.
Osoby fizyczne, które chcą odliczyć darowiznę, mogą skorzystać z formularzy PIT-36 i PIT-37. Co warto podkreślić, wpłata na WOŚP nie jest powiązana z przekazaniem 1,5% na wybraną organizację pożytku publicznego.