Papież o błogosławieniu par jednopłciowych. Wymienił "szczególny przypadek"
Papież Franciszek odpowiedział na krytykę niektórych duchownych ws. błogosławieństw dla par jednopłciowych. Jak powiedział, Afryka jest "szczególnym przypadkiem". Wyraził jednak nadzieję, że z czasem jego decyzja stanie się powszechnie akceptowana.
Papież Franciszek w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "La Stampa" odniósł się do krytyki, którą wyraziło część duchowieństwa ws. decyzji o zezwoleniu na błogosławieństwa dla par jednopłciowych. Ojciec Święty stwierdził, że ci, którzy "gwałtownie protestują" przeciwko zmianom, należą do "małych grup ideologicznych". Wyjątek, jak przyznał, stanowią Afrykanie.
- Dla nich homoseksualizm jest czymś "brzydkim" z kulturowego punktu widzenia. Nie tolerują go - powiedział Ojciec Święty.
Papież o błogosławieniu par jednopłciowych. Wymienił "szczególny przypadek"
W wielu krajach Afryki czyny homoseksualne są zakazane. Osobom przyłapanym na łamaniu prawa grożą kary więzienia, a nawet śmierci. W związku z tym pozwolenie na błogosławieństwa dla par jednopłciowych zawarte w opublikowanym w grudniu przez Dykasterię Nauki Wiary dokumencie "Fiducia supplicans" spotkało się z negatywną reakcją biskupów afrykańskich.
ZOBACZ: Papież Franciszek: "III wojna światowa w kawałkach przeradza się w prawdziwy konflikt globalny"
Jak zauważa agencja Reutera, papież Franciszek już wcześniej doprecyzował, że kapłani udzielający błogosławieństw powinni zawsze "brać pod uwagę kontekst i wrażliwość" miejsca. Mimo to Ojciec Święty wyraził nadzieję, że decyzja z czasem stanie się powszechnie akceptowana, ponieważ jej celem jest "inkluzywność, a nie dzielenie".
Watykan zezwala na błogosławieństwo par homoseksualnych
W grudniu ur. Dykasteria Nauki Wiary opublikowała deklarację "Fiduccia suplicans". W dokumencie zaznaczono, że pary jednopłciowe mogą otrzymać błogosławieństwo. Jednocześnie zaznaczono, że musi się to odbywać "poza jakimkolwiek rytuałem czy imitacją małżeństwa".
Podkreślono również, że błogosławieństwo można podzielić na dwa rodzaje, takie z rytuałami liturgicznymi oraz błogosławieństwo spontaniczne. Watykan zezwala, aby "osoby które nie żyją zgodnie z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej, ale pokornie proszą o bycie pobłogosławionymi", miały taką możliwość i otrzymywały drugi rodzaj błogosławieństwa.
ZOBACZ: Papież Franciszek jest chory. Nie mógł odczytać przemówienia
Papież Franciszek spotka się z prezydentem Argentyny
Papież Franciszek opowiedział również w wywiadzie o swoich planach na najbliższe miesiące. Potwierdził, że 11 lutego przyjmie w Watykanie prezydenta Argentyny Javiera Milei, a także nie wykluczył, że wkrótce może sam odwiedzić ojczyznę. W przeszłości Milei wielokrotnie obrażał papieża, nazywając go, m.in. "imbecylem" i "przedstawicielem zła na Ziemi".
Ojciec Święty skomentował też stan swojego zdrowia. W ostatnich miesiącach przez choroby był zmuszony odwołać kilka podróży i zaplanowanych wydarzeń. Papież przyznał, że ma pewne dolegliwości, jednak obecnie czuje się dobrze.
Czytaj więcej