Mariusz Błaszczak: Składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Bodnara
- Składamy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Adma Bodnara - poinformował w poniedziałek przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Polityk przekazał, że jego partia złożyła też wniosek o wotum nieufności wobec byłego RPO.
Były minister obrony przekazał w poniedziałek rano podczas konferencji prasowej, że PiS składa do prokuratury zawiadomienie na szefa Ministerstwa Sprawiedliwości
- Były Rzecznik Praw Obywatelskich, można dziś powiedzieć rzeźnik praw obywatelskich, dopuszcza się bardzo ważnych naruszeń obowiązującego w Polsce prawa - ocenił.
- Przypomnę, że powołał pełniącego obowiązki – wbrew prawu – Prokuratora Krajowego oraz powołuje także wbrew prawu prokuratorów do Prokuratury Krajowej. To jest dewastacja systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce - przekazał Błaszczak.
Polityk PiS przekazał, że jego partia negatywnie ocenia pracę Bodnara w związku z tym złożony został także w niosek o wotum nieufności wobec niego.
- Demokracja w Polsce jest zagrożona przez "Koalicję 13 grudnia" - powiedział.
Wysyła zastępców na przymusowe urlopy wypoczynkowe
17 stycznia Prokurator Generalny Adam Bodnar zadecydował o wysłaniu na przymusowy urlop wypoczynkowy kilku swoich zastępców.
Jak informował, decyzja została podjęta z uwagi na "występującą w Prokuratorze Krajowej nieprawidłowością w postaci dużej ilości niewykorzystanych dni zaległego urlopu wypoczynkowego" - czyli od 87 do 151 dni.
"Znaczny wymiar niewykorzystanego zaległego urlopu wypoczynkowego stanowi wykroczenie przeciw prawom pracownika, o którym mowa w treści art. 282 § 1 Kodeksu Pracy. W kolejnych miesiącach polecenie wykorzystania urlopu będzie dotyczyło pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego" - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Na komunikat Bodnara, zareagowała wówczas Prokuratura Krajowa. Nie poprała ona decyzji resortu i stwierdziła, że decyzja jest "niezgodna z kodeksem pracy". "Pracodawcą Zastępców Prokuratora Generalnego jest Prokurator Krajowy, a nie Prokurator Generalny" - wskazano wówczas w uzasadnieniu.
Zmiana Prokuratora Krajowego
12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że premier powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego Jackowi Bilewiczowi, który jako pełniący obowiązki, zastąpił na stanowisku Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.
Resort przekazał wtedy w oświadczeniu, że Barski "pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".
Jak podkreślono, przywrócenie prokuratora do czynnej służby 16 lutego 2022 r. zostało dokonane przez zastosowanie przepisów ustawy, które już nie obowiązywały.
Czytaj więcej