Granica polsko-białoruska. Nowe dane Straży Granicznej
W niedzielę nie odnotowano żadnej próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - przekazała Straż Graniczna. W ostatnich tygodniach sytuacja na jeszcze nie tak dawno "szturmowanym" odcinku znacznie się uspokoiła. Migranci nadal próbują przedostać się z Białorusi na teren UE, jest ich już jednak znacznie mniej.
Niedziela była kolejnym spokojnym dniem na polsko-białoruskiej granicy - tak samo jak w sobotę - strażnicy nie zarejestrowali żadnej próby nielegalnego przekroczenia granicy. Wcześniej w zeszłym tygodniu doszło do kilku nieznacznych incydentów z udziałem imigrantów.
W piątek Straż Graniczna informowała w mediach społecznościowych o siedmiu cudzoziemcach, którzy próbowali uszkodzić ustawiony na granicy płot i przejść na polską stronę lasu w pobliżu placówki w Czeremsze (pow. hajnowski) . "Wszyscy na widok polskich patroli oddalili się w głąb Białorusi" - przekazali strażnicy.
ZOBACZ: Białoruś oskarża Polskę o nielegalne działania. "Chcą obalić rząd"
W czwartek i we wtorek strażnicy nie odnotowali żadnych prób przekroczenia granicy z terytorium naszego wschodniego sąsiada, w środę natomiast strażnicy przyłapali 13 osób, które chciały uszkodzić zaporę w pobliżu miejscowości Dubicze Cerkiewne (pow. hajnowski). W poniedziałek piątka cudzoziemców próbowała przejść granicę w pobliżu Czeremchy - po zauważeniu polskich strażników imigranci oddalili się.
Spokojny początek roku na granicy z Białorusią. Dane Straży Granicznej
Od początku stycznia Straż Graniczna informowała o łącznie ok. 90 próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. O malejącej aktywności imigrantów na północno-wschodnim odcinku polskiej granicy informowaliśmy już w grudniu. Wtedy Podlaski Oddział Straży Granicznej zanotował 450 przypadków, w całym 2023 roku było ich natomiast aż 26 tysięcy. W 2022 roku zanotowano ponad 15,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
ZOBACZ: Polsko-białoruska granica. Służby podały nowe dane
Największy wzrost nielegalnych przypadków przekroczenia polskiej granicy, w związku z celowym działaniem białoruskich władz, odnotowano w 2021 roku. Wtedy Straż Graniczna zarejestrowała ponad 39,6 tysięcy prób przedostania się na terytorium Polski poza oficjalnymi przejściami granicznymi. Oznaczało toogromny wzrost w porównaniu ze statystykami z 2020 roku - wtedy takich przypadków było 129.
Kluczowym elementem zabezpieczającym granicę z Białorusią jest metalowa zapora licząca 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości zbudowana w 2022 roku. Uzupełnia ją ponad 200-kilometrowy system kamer i czujników, z którego korzystają strażnicy graniczni.
Czytaj więcej