Będzie nowy przedmiot w szkole? Barbara Nowacka otrzymała wniosek
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec uważa, że w planie lekcji powinien znaleźć się nowy przedmiot szkolny. Ma być wzorowany na "wiedzy o społeczeństwie" i funkcjonuje w innych europejskich państwach m.in. na Łotwie, Czechach i Finlandii. Wniosek w tej sprawie trafił do ministry Barbary Nowackiej.
Nowy przedmiot ma nosić nazwę "wiedza o zdrowiu". Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że w swojej codziennej pracy odczuwa "niedostateczną znajomości przez pacjentów ich praw, a także problemy z poruszaniem się po systemie ochrony zdrowia".
ZOBACZ: Barbara Nowacka przywitana w Ministerstwie Edukacji. Mówiła o pierwszych decyzjach
"Kształcenie kompetencji zdrowotnych, właściwych postaw u dzieci i młodzieży oraz szacunku dla innych osób przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, unikania ryzykownych zachowań w przyszłości i wytworzenia otwartej, pełnej szacunku postawy wobec innych" - podkreśla RPP w uzasadnieniu wniosku skierowanego do Barbary Nowackiej.
"Wiedza o zdrowiu" - na czym polega ten przedmiot
Chmielowiec uważa, że takie zajęcia "umożliwią uczniom zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych". Jak podkreślił taką edukację warto zacząć "jak najwcześniej".
ZOBACZ: Kontrole w kuratoriach oświaty. Aktywiści sprawdzili działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci
Podczas lekcji uczniowie klas 1-3 mają nauczyć się m.in.: zasad zachowania się i swoich praw w szpitalu oraz informacji na temat telefonów alarmowych. "Edukacja zdrowotna pozwoli także na poruszenie kwestii takich jak seksualność, profilaktyka związana ze zdrowiem psychicznym, szacunek dla osób LGBT i ich seksualności" - dodał w swoim komunikacie Rzecznik.
"Rzecznik już wielokrotnie występował w przeszłości w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka" - przypomina Chmielowiec. Podkreślił, że tego typu zajęcia odbywają się w wielu szkołach w Europie i na świecie m.in. w Norwegii, Finlandii, Czechach oraz na Łotwie.
ZOBACZ: USA. Kilkadziesiąt stanów pozywa Meta. Instagram ma zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży
Przedmiot ma być wzorowany na lekcjach WOS (wiedza o społeczeństwie). "Aby skutecznie promować zdrowe nawyki wśród obywateli, konieczne jest opracowanie narzędzia umożliwiającego przekazanie usystematyzowanej wiedzy. Taka inicjatywa przyniesie rezultaty w postaci poprawy jakości życia oraz leczenia przyszłych pokoleń pacjentów" - ocenił Rzecznik Praw Pacjenta.
Czytaj więcej