Wielka Brytania. Policja będzie prześwietlać przechodniów w poszukiwaniu ukrytych noży
Policja w Wielkiej Brytanii ma nowy pomysł na walkę z epidemią przestępstw z użyciem noża. Nowe prawo zezwoli funkcjonariuszom "potajemnie skanować" za pomocą podczerwieni osoby chodzące głównymi ulicami miast. Wprowadzenie technologii ma zwiększyć skuteczność działań służb, a także ograniczyć zatrzymania i przeszukania niewinnych osób.
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Chris Philp powiedział, że nowa technologia "pomoże policjantom zobaczyć noże noszone przez przechodniów pod ubraniem z odległości do sześciu metrów" - podaje "The Evening Standard". Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Brytyjska policja będzie prześwietlać przechodniów. Celem jeden przedmiot
Technologia ma pozwalać na skanowanie za pomocą telefonów komórkowych. Jak tłumaczą naukowcy z Uniwersytetów Nottingham Trent i Loughborough, wykorzystuje ona zwykłe kamery w połączeniu z "elektromagnetycznymi falami podczerwonymi i unikalnym algorytmem komputerowym" do wykrywania broni ukrytej pod ubraniem.
Dotychczasowe testy wykazały, że technologia może wykrywać ukryte ostrza z odległości do sześciu metrów, nawet gdy znajdują się pod płaszczami czy paskami.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Śmierć na pogrzebie. Nie żyje 39-latka
Jej wprowadzenie tłumaczone jest chęcią ograniczenia niepotrzebnych zatrzymań i przeszukań niewinnych osób. Jednocześnie rząd zapowiedział nowe prawo zakazujące tzw. noży-zombie. Ustawa ma na celu zamknięcie istniejącej obecnie luki prawnej. To już trzecia próba wprowadzenia prohibicji na broń tego typu.
Wielka Brytania ma problem z nożami. Każdego roku jest gorzej
Ogłoszone właśnie działania stanowią kolejne pomysły brytyjskiego rządu na walkę z przestępczością, szczególnie wśród młodzieży. Noże są bowiem bronią preferowaną przez uliczne gangi. Tylko w 2023 roku w Londynie od pchnięcia nożem zginęło 18 nastolatków.
Statystyki przestępczości z użyciem broni białej w stolicy Wielkiej Brytanii rosną każdego roku od czasu pandemii. Między lipcem 2022 roku a czerwcem 2023 roku odnotowano 13,5 tysiąca incydentów, co stanowi ponad dwudziestoprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.
Czytaj więcej