Radykalna zmiana nastrojów. Sondaż do Parlamentu Europejskiego

Świat Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl / The Guardian
Radykalna zmiana nastrojów. Sondaż do Parlamentu Europejskiego
ASSOCIATED PRESS/Michel Euler/Wikimedia commons
Prawica może wygrać w wyborach europejskich m.in. we Francji, Polsce i Austrii

Eurosceptyczna prawica notuje w wielu krajach spore wzrosty przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Najnowsze sondaże wskazują na nadchodzące zmiany krajobrazu politycznego, co może skutkować zwrotem w wielu istotnych kwestiach regulowanych na poziomie wspólnoty.

Według najnowszego sondażu autorstwa Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR), Europę mogą czekać spore zmiany w zakresie kształtowania polityki wspólnotowej. Eurosceptyczne partie prawicowe notują tendencje wzrostowe przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, powodując zagrożenie dla filarowych programów UE związanych m.in. z ochroną środowiska. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawica rośnie w siłę

Opracowania sondażu przeprowadzonego we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej wskazują, że partie prawicowe mogą wygrać tegoroczne wybory m.in. w Polsce, Austrii i Francji. Z kolei w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji mogą zająć drugie lub trzecie miejsce, tworząc widmo większościowej prawicowej koalicji składającej się z radykałów, chadeków i konserwatystów.

 

ZOBACZ: Dowódca wojsk Norwegii ostrzega przed wojną z Rosją. "Kończy nam się czas"

 

Duże zyski odnotować może prawicowa frakcja Tożsamość i Demokracja (ID), która może zdobyć 40 mandatów z łącznej liczby 98, stając się trzecią co do wielkości grupą w Parlamencie Europejskim. Oczekuje się, że zyski odniesie także prawicowa grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

 

Mimo wzrostów prawicy, prognozy wskazują że obecne proeuropejskie siły Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Socjalistów i Demokratów (S&D) oraz Odnówmy Europę(Renew Europe) mają nadal szansę zgromadzić większość w Parlamencie Europejskim. 

Przyszłość europejska. Dotychczasowa polityka zagrożona

Politolodzy Simon Hix i Kevin Cunningham cytowani przez The Guardian wskazali, że analiza sondażu powinna posłużyć jako sygnał ostrzegawczy dla europejskich decydentów w związku ze stawką przyszłorocznych wyborów.

 

ZOBACZ: USA. Donald Trump i Joe Biden Trump wygrali prawybory New Hampshire

 

Naukowcy stwierdzili, że konsekwencje głosowania są dalekosiężne, argumentując, że przy wzroście prawicowych ugrupowań następny Parlament Europejski może zablokować przepisy dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. Możliwe byłoby także przyjęcie ostrzejszego stanowiska w innych obszarach suwerenności Unii Europejskiej, w tym migracji oraz rozszerzaniu i wspieraniu Ukrainy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie