Pogoda na sobotę, 20 stycznia. Ostrzeżenia przed zawiejami i zamieciami
W nocy niż znad Skandynawii nasunął się nad Bałtyk, a wraz z nim nad kraj wkroczył kolejny front oraz ciepłe powietrze pochodzenia atlantyckiego. Nad Polską jest też wciąż chłodny wyż. Która z tych mas powietrza zdominuje pogodę?
Jaka pogoda w sobotę, 20.01.24 rano?
Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że już od wczesnych godzin porannych będzie można dostrzec wyraźny kontrast temperaturowy między Pomorzem a pozostałymi regionami kraju. W pasie nadmorskim oraz na Pojezierzu Pomorskim krótko po wschodzie słońca wartości dodatnie, zbliżone do dwóch stopni Celsjusza na plusie.
fot za: WXCHARTS
Od województwa lubuskiego, przez Wielkopolskę, Kujawy, po Warmię i Mazury termika zbliżona do zera stopni. Chłodniej na południu: tam uśredniona termika będzie zbliżona do -3 kresek. W Tatrach i w masywie Śnieżki najzimniej - tam nawet osiem stopni na minusie.
Od wczesnych godzin porannych bardzo trudna pogoda na Pomorzu. Nie dość, że na Bałtyku możliwe są sztormy, to jeszcze nad Polską północną i centralną będzie przetaczał się front ze znaczącymi opadami deszczu (na zachodzie) i śniegu. Front będzie kierował się na południowy wschód, jednak nie przewidujemy, by po drodze zahaczył o dzielnice położone na południe od Radomia i Lublina.
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne
Uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał aż cztery ostrzeżenia pogodowe:
- przed oblodzeniami,
- przed zamieciami śnieżnymi,
- przed silnym wiatrem,
- przed intensywnymi opadami śniegu.
Rekomendujemy, by śledzić aktualną sytuację w pogodzie na stronach IMGW oraz by dopasować tempo poruszania się po drogach do warunków panujących na zewnątrz - a te mogą stanowić spore wyzwanie.
fot za: IMGW
Jaka pogoda w sobotę, 20.01.24 popołudniem?
Dodatnie temperatury rozgoszczą się nad północną częścią kraju. Wskazania zbliżone do +2 stopni Celsjusza możliwe na północ od linii Poznań - Płock - Białystok. W centrum wartości zbliżone do zera, a lekki mróz możliwy tylko na południu, ze szczególnym wskazaniem na:
- Dolny Śląsk,
- Opolszczyznę,
- Górny Śląsk.
Chłód utrzyma się też w Bieszczadach, a najzimniej tradycyjnie w regionach górskich. W tych samych regionach możliwe rozpogodzenia. W centrum i na północy szanse na choćby kilka słonecznych chwil są bliskie zera. Zwracamy też uwagę na to, że bardzo mocno powieje w niemal całym kraju. Wpłynie to na termikę odczuwalną na północy i w centrum Polski.
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne
Jaka pogoda w sobotę, 20.01.24 wieczorem?
Sytuacja pogodowa będzie dość podobna do tej, którą obserwowaliśmy w godzinach porannych. Jęzor ciepła wedrze się nad Pomorze, ale i województwo kujawsko-pomorskie, być może także nad centralną część Mazowsza. Wszędzie tam termometry pokażą około +2 stopni powyżej zera.
fot za: WXCHARTS
Najchłodniej będzie na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Tam okolice -5 stopni Celsjusza. Okolice -2 kresek zanotujemy na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na pograniczu Podkarpacia i Lubelszczyzny. Chmury rozgoszczą się nad niemal całym krajem. Niewielkie szanse na rozpogodzenia tylko na krańcach zachodnich, wzdłuż granicy z Niemcami oraz na Warmii i Mazurach.
Jest dość prawdopodobne, że niedziela przyniesie krótkotrwałą stabilizację w pogodzie, jednak nie oznacza to, że nie wystąpią trudne warunki meteorologiczne nad krajem.