Rozdzielenie funkcji ministra i Prokuratora Generalnego
Rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego - to jedno z założeń noweli Prawa o prokuraturze przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości. Z zapisów wynika, że po zmianie prawa Prokurator Generalny byłby powoływany na sześcioletnią kadencję przez Sejm za zgoda Senatu.
Specjalny komunikat w tej sprawie opublikowany został na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Opisano w nim szczegółowe założenia nowelizacji ustawy.
Jak napisano w oświadczeniu decyzja o rozdzieleniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego "to pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze".
"Od marca 2016 rok obowiązuje znowelizowana ustawa „Prawo o prokuraturze”. Uchwalone i przyjęte wówczas przepisy połączyły stanowiska Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Ustawa utworzyła też Prokuraturę Krajową w miejsce Generalnej, zlikwidowała Krajową Radę Prokuratury oraz wojskowy pion organizacyjny prokuratury" - napisano.
ZOBACZ: Adam Bodnar wysyłał ich na urlopy. Zastępcy Prokuratora Generalnego odpowiedzieli
"Było to działanie całkowicie odbierające prokuratorze niezależność od organów władzy wykonawczej i ustawodawczej. Prokuratura stała się narzędziem w rękach ówcześnie rządzących, służyła władzy i realizacji celów politycznych" - dodano.
Zmiany w ustawie "Prawo o prokuraturze"
Według nowych przepisów zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokurator Generalny wyłaniany będzie poprzez głosowanie Sejmu, za zgodą Senatu. Wybór dokonywany będzie bezwzględną większością głosów.
Kandydatów na funkcję Prokuratora Generalnego zgłaszać będą mogli: Prezydent RP, Marszałek Sejmu, grupa 35 posłów, grupa 15 senatorów, grupa 200 prokuratorów w stanie czynnym, grupa 2000 obywateli.
Osoba wybrana na to stanowisko będzie pełniła swoją funkcję przez 6 lat i będzie to jedynie jedna kadencja.
Według przepisów proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Prokurator Generalny nie będzie mógł zajmować żadnego innego stanowiska, ani też wykonywać innych zajęć zarobkowych. Jedynym wyjątkiem jest praca na uczelniach wyższych. Zakazane będzie także należenie do partii politycznych i związków zawodowych.
ZOBACZ: Chaos w prokuraturze. Czesław Mroczek: Doszło do złodziejskiego mechanizmu
Prokurator Generalny nie będzie mógł też zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, zatrzymany ani tymczasowo aresztowany bez uprzedniej zgody Sejmu. Wyjątkiem ma być zatrzymanie na gorącym uczynku.
Odwołanie Prokuratora Generalnego
Jak wynika z zaproponowanych zmian, osoba pełniąca funkcję Prokuratora Generalnego będzie mogła zostać odwołana przed upływem kadencji. Może to nastąpić w momencie, gdy osobiście zrzeknie się on swojej funkcji, stanie się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków, złoży niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne lub zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.
Ewentualny wniosek o odwołanie złożyć będzie mogła grupa 35 posłów lub 15 senatorów.
"Zgodnie z założeniem nowelizacji Sejm będzie mógł odwołać Prokuratora Generalnego większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów" - podkreślono.
Czytaj więcej