Zmiany w spółce CPK. Mikołaj Wild stracił stanowisko prezesa
- Mikołaj Wild został odwołany z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny - przekazał pełnomocnik rządu ds. CPK, Maciej Lasek. Oświadczenie posła PO potwierdziło wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia o planowanych zmianach w zarządzie CPK. Stanowisko członka zarządu ds. inwestycji kolejowych stracił Radosław Kantak.
Wcześniej Maciej Lasek zapowiedział, że rada nadzorcza spółki Centralny Port Komunikacyjny zbierze się w piątek i jeszcze tego dnia zapadną decyzje o pierwszych zmianach w jej zarządzie.
Na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego w piątek po południu pojawił się komunikat dotyczący odwołania Mikołaja Wilda i Radosława Kantaka z trzyosobowego zarządu spółki. Po odwołaniu Wilda jego obowiązki przejmie przewodniczący rady nadzorczej spółki CPK, Filip Czernicki, który "został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu".
Jednocześnie rada nadzorcza CPK podjęła decyzję "o ogłoszeniu konkursu na Członka Zarządu". W składzie zarządu spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe, a Adam Sanocki został sekretarzem zarządu spółki.
Mikołaj Wild stracił funkcję prezesa w CPK
Mikołaj Wild był prezesem spółki CPK od grudnia 2019 roku, a od maja 2017 r. do listopada 2019 r. był pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. Od lutego 2018 roku do listopada 2019 roku obejmował też stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Pełnomocnik rządu Maciej Lasek wcześniej w rozmowie z mediami przypomniał, że w środę, 17 stycznia, działając jako Zgromadzenie Wspólników Centralnego Portu Komunikacyjnego, powołał nową radę nadzorczą spółki. - Rada zbiera się dzisiaj i dzisiaj też nastąpią pierwsze zmiany w zarządzie. Potrzebny jest klimat nowego otwarcia i znalezienie dla spółki właściwych kierunków działania - mówił poseł PO.
ZOBACZ: Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Rusza budowa inwestycji związanej z CPK
W skład nowej rady nadzorczej weszły cztery osoby. Filip Czernicki (przewodniczący), Andrzej Ilków (wiceprzewodniczący), Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.
Wiceminister podkreślił, że docelowo zarząd spółki zostanie wyłoniony w drodze konkursu. - Przepisy spółki przewidują tymczasowe oddelegowanie do zarządu członka rady nadzorczej do czasu rozstrzygnięć konkursowych. Z tej pierwszej możliwości skorzystał obecny prezes CPK Mikołaj Wild - przypomniał Lasek. Dodał, że zarząd spółki może liczyć maksymalnie pięć osób, a obecnie zarząd jest trzyosobowy.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) została powołana do przygotowania i realizacji "Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego" który obejmuje m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz rozbudowę linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.
Czytaj więcej