Chcesz nadal otrzymywać 800 plus? Lepiej pamiętaj o wniosku. Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Pierwsza waloryzacja świadczenia z 500 plus do 800 plus odbyła się w dużej mierze automatycznie. Osoby korzystające z tej formy wsparcia nie musiały składać żadnych dodatkowych dokumentów ani wniosków. Była to jednak sytuacja jednorazowa. Wracają wnioski. Gdzie i do kiedy trzeba je wypełnić?
Zobacz, co trzeba zrobić, by dalej otrzymywać 800 plus
Przede wszystkim należy pamiętać o terminach - te są absolutnie kluczowe. Nowy okres rozliczeniowy dla świadczenia "Rodzina 800 plus" zacznie obowiązywać od pierwszego czerwca, jednak wniosek można złożyć o wiele szybciej, bo już od pierwszego lutego.
Nie warto odkładać decyzji na ostatnią chwilę - może dojść do sytuacji, kiedy ze względu na ogromne zainteresowanie osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia, system teleinformatyczny np. zawiesi się lub wysyłanie formularzy będzie utrudnione.
ZOBACZ: 800 plus i dodatek dla osób z niepełnosprawnością. Co się zmieni w nowym roku?
Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie?
Organem zarządzającym programem pozostaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik ZUS-u poinformował, że wnioski będzie można złożyć tylko przez internet. Instytucja odchodzi już od tradycyjnych, "papierowych" formularzy, które oddawało się w okienku.
Aby jak najbardziej ułatwić obywatelom dostęp do świadczenia, ZUS udostępnia aż cztery różne kanały, którymi można złożyć wniosek. Są to:
- PUE ZUS,
- mZUS,
- portal Emp@tia,
- wybrane, współpracujące z ustawodawcą, banki.
Za wyborem aplikacji mZUS przemawia tryb automatycznego wypełnienia wniosku z danymi, jeśli już wcześniej korzystaliśmy właśnie z tej usługi. Znacznie skraca to cały proces, co z pewnością ucieszy wielu rodziców i opiekunów. Warto pamiętać też o tym, że teraz złożony wniosek będzie obowiązywał aż do 31 maja 2025 roku.
Czytaj więcej