Chwila ciszy w Sejmie. Posłowie uczcili Barbarę Frączek i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od chwili ciszy i modlitwy za zmarłą Barbarę Frączek, która była posłanką I i III kadencji Sejmu. Później rozpoczęły się obrady, które jednak przerwano, by upamiętnić śmierć księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Jego pogrzeb zaplanowano na 18 stycznia w Radwanowicach.
- 24 grudnia 2023 roku zmarła pani Barbara Franciszka Frączek - polityk, lekarka i działaczka społeczna, posłanka na Sejm I i III kadencji. Proszę uczcijmy jej pamięć chwilą ciszy - powiedział marszałek Szymon Hołownia podczas rozpoczęcia czwartkowego posiedzenia Sejmu.
Następnie wobec zmarłej zmówiono modlitwę. - Światłość wiekuista niechaj jej świeci. Amen - było słychać na sali Sejmowej.
Minuta ciszy w Sejmie
Barbara Frączak swoją karierę polityczną rozpoczęła w 1980 roku, kiedy została działaczką "Solidarności". Zasiadała wówczas we władzach regionalnych związku i to z jego ramienia pełniła funkcję posłanki I kadencji. W 1997-2001 była posłanką III kadencji Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Współtworzyła program dotyczący ubezpieczeń zdrowotnych, a także zajmowała się wsparciem placówek ochrony zdrowia w regionie rzeszowskim.
ZOBACZ: Sejm uchylił immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi
Po zakończeniu kadencji wycofała się z polityki i skoncentrowała na działaniach lekarskich. Wspierała samotne matki i rodziny wielodzietne. Była przewodniczącą Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.
Po chwili uznania dla zmarłej posłanki politycy przeszli do omawiania ustawy budżetowej na rok 2024.
Posłowie wspominali ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
Podczas posiedzenia obrady przerwano również minutą ciszy. Zmarłego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wspominał z mównicy poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa.
- Ksiądz Tadeusz był niezłomnym społecznikiem, obrońcą prawdy historycznej. Dwukrotnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Wielka postać, wielki patriota, wielki Polak - stwierdził z mównicy.
WIDEO: Minuta ciszy w Sejmie
Poinformował, że jego pogrzeb odbędzie się 18 stycznia w podkrakowskich Radwanowicach.
Ks. Isakowicz-Zaleski był duchownym obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W czasach PRL-u działał w opozycji antykomunistycznej i jako kapelan Solidarności. Był prezesem Fundacji im. Brata Alberta, historykiem, publicystą, a także rzecznikiem upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu.