Wskaźnik satysfakcji z życia. W Europie lepiej niż w Polsce jest tylko w jednym kraju

Polska
Wskaźnik satysfakcji z życia. W Europie lepiej niż w Polsce jest tylko w jednym kraju
Pixabay/Eurostat
Polska jest na drugim miejscu w UE pod względem satysfakcji z życia

Według badania Eurostatu Polska znalazła się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem satysfakcji z życia. Taki sam wynik uzyskała Rumunia i Finlandia. Bardziej zadowoleni z życia są jedynie Austriacy. Z kolei na dnie rankingu plasują się Bułgaria, Niemcy i Grecja.

Badanie opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) porządkuje państwa członkowskie UE pod względem satysfakcji, jaką czerpią z życia ich obywatele. Wyniki są przedstawione w skali od 0 (bardzo niezadowolony), do 10 (bardzo zadowolony). Przedstawione dane dotyczą roku 2022.

Wskaźnik satysfakcji z życia. Polska na podium, Niemcy na dnie

Z raportu Eurostatu wynika, że średni poziom zadowolenia z życia w całej Unii Europejskiej wynosi 7,1. Najwyższy wynik osiągnęła Austria - 7,9, z kolei najniższy ocena przypadła Bułgarii - 5,6. Polska, z wynikiem 7,7, uplasowała się na drugim miejscu, ex aequo z Finlandią i Rumunią. Podium dopełniają Belgia i Holandia - po 7,6.

 

Co ciekawe, poziom satysfakcji z życia niekoniecznie jest skorelowany z jakością życia czy wysokością PKB danego kraju. Dobrze pokazuje to przykład Niemiec, które znalazły się na przedostatnim miejscu w UE, z wynikiem 6,5. Nieco bardziej zadowoleni z życia są chociażby mieszkańcy targanej kryzysami Grecji - 6,7.

 

ZOBACZ: Ranking najsilniejszych paszportów świata 2024. Wysoka pozycja Polski

 

Jeżeli przyjrzymy się danym z podziałem na wiek, dowiemy się, że osoby młode - między 18 a 29 rokiem życia - czerpią większą satysfakcję z życia niż osoby starsze - 65+. W Polsce ta różnica wynosi 0,7 punktu w skali Eurostatu.

 

Wskaźnik satysfakcji z życia. Metodologia

Jak czytamy na stronie Europejskiego Urzędu Statystycznego, "na zadowolenie z życia może wpływać wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja rodzinna i finansowa, a także różnorodność doświadczeń, wyborów, priorytetów i wartości danej osoby".

 

Badacze podkreślają, że wskaźnik, choć subiektywny, to stanowi wartościowe uzupełnienie dla bardziej obiektywnych i opartych o dane gospodarcze indykatorach, jak PKB czy poziom bezrobocia.

 

ZOBACZ: Donald Tusk na czele rankingu Politico. Najbardziej wpływowy polityk Europy

 

Przy obliczaniu średniego poziomu satysfakcji z życia w danym kraju badacze uwzględniają takie elementy, jak: warunki życia, doświadczenia na rynku pracy, zdrowie, edukacja, czas wolny i interakcje społeczne, bezpieczeństwo ekonomiczne i fizyczne, system rządów i prawa podstawowe, środowisko naturalne i środowisko życia, a także ogólne doświadczenia życiowe.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie