Korea Północna. Kim Dong Un testuje broń hipersoniczną. "To technologiczny skok"
"Korea Północna oświadczyła w poniedziałek, że ponownie przetestowała pocisk rakietowy, który może stać się jedną z najszybszych i najdokładniejszych broni na świecie" - podało CNN. Jeśli reżim Kim Dzong Una uzbroi swoją broń hipersoniczną głowicami nuklearnymi - zdanie ekspertów - zmieni to "zasady gry" w regionie.
Pjongjang wystrzelił w rakietę balistyczną w kierunku Morza Japońskiego, o czym informowała w niedzielę armia Korei Południowej.
Japońska straż przybrzeżna potwierdziła te doniesienia dodając, że pocisk spadł do morza. Rakieta przeleciała około tysiąc kilometrów.
Skok technologiczny Pjongjangu
Szefowie Połączonych Sztabów Korei Południowej w oświadczeniu napisali o niezidentyfikowanym pocisku balistycznym. W poniedziałek państwowa północnokoreańska agencja informacyjna KCNA, zdradziła, że był to pocisk hipersoniczny wyposażony w cztery silniki na paliwo stałe.
Tego rodzaju pociski w teorii mają zdolność do poruszania się wielokrotnością prędkości dźwięku i mogą być bardzo zwrotne w locie. To z koeli ma czynić je niemal niemożliwymi do zestrzelenia.
ZOBACZ: Korea Północna zgotowała masakrę rosyjskim żołnierzom
"Korea Północna po raz pierwszy przetestowała pocisk hipersoniczny 28 września 2021 roku, a następnie przeprowadziła dwa kolejne testy na początku stycznia 2022 roku" - przypomniał CNN.
"Przełom technologiczny". Nowa rakieta Korei Północnej
Strona południowokoreańska przekazała, że niedzielna próba Pjongjangu wskazuje na "skok technologiczny".
- Te testowane w 2022 roku zostały wystrzelone przy użyciu paliwa ciekłego. Tym razem różnica między poprzednimi a tym polega na tym, że Korea Północna twierdzi, iż użyła paliwa stałego - powiedział Lee Sung-joon, rzecznik południowokoreańskiego Połączonego Sztabu Generalnego, podczas poniedziałkowego briefingu informacyjnego.
Według ekspertów pociski na paliwo stałe są stabilniejsze, łatwiej je przenosić, co pozwala ograniczyć ryzyko wykrycia jeszcze przed wystrzeleniem.
ZOBACZ: Korea Północna otworzyła ogień. Wystrzelono ponad 60 pocisków
Jeżeli Korea Północna z powodzeniem wdroży nową technologię, może to nawet zmienić równowagę bezpieczeństwa w regionie.
Seul i Tokio coraz bardziej bezbronne. "Zmiana zasad gry"
"Pjongjang czyni postępy w zakresie zdolności mających na celu pokonanie obrony przeciwrakietowej baz USA i sojuszników poprzez opracowywanie bardziej zwrotnych głowic bojowych" - powiedział w poniedziałek CNN Leif-Eric Easley, profesor na Ehwa Womans University w Seulu.
ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un ostatecznie zdecydował. Nie będzie pojednania z Południem
Ekspert już przed trzema laty stwierdził, że jeżeli doniesienia o opracowywaniu przez Koreę Północną broni hipersonicznej są prawdą, to może oznaczać, że "systemy obrony przeciwrakietowej Korei Południowej i Japonii stają się prawie bezsilne".
Zdaniem analityków zamontowanie na tego rodzaju pociskach głowic nuklearnych "zmieniają zasady gry".
Czytaj więcej