Grzegorz Braun i sprawa immunitetu. Komisja przełożyła obrady

Polska
Grzegorz Braun i sprawa immunitetu. Komisja przełożyła obrady
X/Sejm RP
Grzegorz Braun podczas posiedzenia komisji

Sejmowa komisja regulaminowa przełożyła obrady i nie podjęła decyzji ws. immunitetu Grzegorza Brauna. Posłowie, w tym również polityk Konfederacji, zwracali uwagę, że na posiedzeniu nie było przedstawiciela prokuratury, która przeciwko Braunowi sformułowała siedem zarzutów.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych nie rozpatrzyła wniosku Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Grzegorza Brauna.

 

Posłowie, w tym sam Braun, zwracali uwagę, że na posiedzeniu nie było przedstawiciela prokuratury. - Nazwisko zostało zgłoszone, przepustka na pana prokuratora czeka, więc uznaję ten brak kontaktu ze strony Prokuratury Okręgowej z jakimkolwiek usprawiedliwieniem nieobecności, że to jest działanie celowe - stwierdził prowadzący obrady Jarosław Urbaniak z PO.

Marek Suski: Braun użalał się nad sobą

Ostatecznie komisja zdecydowała o przerwie w posiedzeniu do wtorku, do godz. 13:00. - Przedstawiciel prokuratury się nie stawił, nie wiemy z jakich powodów. Być może ze względu na zawieruchę w prokuraturze i rozbijanie przez obecną koalicję prokuratury. Ale tutaj powinien stawić się prokurator, zarzuty są liczne, różnej wagi - powiedział Polsat News po obradach komisji Marek Suski.

 

ZOBACZ: Grzegorz Braun ukarany. Chodzi o atak na uroczystości chanukowe

 

- Dzisiaj słyszeliśmy głos pana Brauna, który właściwie użalał się nad sobą, że wykonywał swoje obowiązki poselskie (…), jest to dosyć ciekawa linia obrony, moim zdaniem mało skuteczna, ale polegająca się na przedstawieniu się jako męczennika, który broni jakichś zasad – dodał polityk PiS.

 

Wniosek prokuratury dotyczy siedmiu spraw w latach 2022-2023:

  • W marcu 2022, naruszenia nietykalności cielesnej Łukasza Szumowskiego w Narodowym Instytucie Kardiologii;
  • W marcu 2022, pomówienia Łukasza Szumowskiego, sugerując, że Szumowski spożywał alkohol;
  • W styczniu 2023, uszkodzenia choinki należącej do Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia";
  • W maju 2023, uszkodzenia mienia w postaci mikrofonu, mównicy i innych urządzeń w siedzibie Niemieckiego Instytutu Historycznego;
  • W maju 2023, nieopuszczenia siedziby Niemieckiego Instytutu Historycznego, pomimo żądania dyrektora placówki;
  • W grudniu 2023, znieważenia grupy ludności w Sejmie, z powodu jej przynależności wyznaniowej, poprzez przeszkodzenie w wykonywaniu akty religijnego - zapalenia świec chanukowych oraz znieważenia przedmiotu czci religijnej, poprzez zgaszenie tych świec;
  • W grudniu 2023, naruszenia nietykalności cielesnej i spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu kobiety, która próbowała powstrzymać posła w trakcie zgaszenia świec chanukowych.

Braun odpowiada: Jawne insynuacje

Kiedy przewodniczący komisji udzielił głos Grzegorzowi Braunowi, ten stwierdził, że komisja powinna być odroczona do czasu pojawienia się przedstawiciela prokuratury.

 

Oznajmił również, że dokumenty, w których prokuratura przedstawiła posłom zarzuty pod adresem Brauna, zawierają "jawne insynuacje". Dodał, że zarzuty mają charakter polityczny.

 

ZOBACZ: Grzegorz Braun straci immunitet? Do Sejmu wpłynął wniosek prokuratorski

 

Komisja regulaminowa jedynie opiniuje wniosek o uchylenie immunitetu posłowi. Ostateczną decyzję podejmuje Sejm podczas posiedzenia.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie