Nie żyje Janusz Majewski. Reżyser miał 92 lata

Polska
Nie żyje Janusz Majewski. Reżyser miał 92 lata
PAP/Leszek Szymański
Nie żyje Janusz Majewski

"Nie żyje Janusz Majewski, jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich" - poinformowało w mediach społecznościowych SFP. Twórca filmów takich jak "C.K. Dezerterzy" i "Zaklęte rewiry" skończyłby w tym roku 93 lata.

Janusz Majewski zmarł w nocy z wtorku na środę. Należał do jednych z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych polskich reżyserów filmowych. Informację o jego śmierci podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Majewski był wieloletnim prezesem. Zajmował się nie tylko reżyserią filmową i telewizyjną, ale i dramatopisarstwem. Był także pisarzem i wykładowcą akademickim, rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej i członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

 

"Laureat Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia" - wymieniają osiągnięcia zmarłego nestora polskiego kina członkowie stowarzyszenia, nazywając Majewskiego "mistrzem kina gatunkowego".

 

ZOBACZ: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Miał 67 lat

 

Filmy Majewskiego nagradzane były również na zagranicznych festiwalach w  Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.

Zmarł Janusz Majewski. Reżyser kultowych polskich filmów miał 92 lata

Janusz Majewski zrealizował m.in. takie filmy jak "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969), "Lokis" (1970), "Zazdrość i medycyna" (1973), "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "Lekcja martwego języka" (1979), "C.K. Dezerterzy" (1985), Złoto dezerterterów"(1998), czy "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). Niezwykłą popularność przyniósł mu serial telewizyjny "Królowa Bona" (1980).

 

Był czynnym reżyserem całe swoje życie, przez ponad 60 lat kariery próbował sił w różnych gatunków filmowych - "od dramatów historycznych, poprzez filmy muzyczne aż do komedii" - pisze na swojej stronie SFP. Jego debiutanckim filmem była groteskowa etiuda studencka "Rondo" (1958), z udziałem Sławomira Mrożka i Stefana Szlachtycza. W 2022 roku wyreżyserował film dokumentalny "Jazz Outsider" (2022) poświęcony jego życiowej pasji - muzyce jazzowej. 

 

ZOBACZ: Nie żyje reżyser i scenarzysta Leszek Wosiewicz. Miał 76 lat

 

"Bardzo cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i licznie uczestniczyła w Jego przeglądach, retrospektywach oraz spotkaniach autorskich" - pisze SFP. Jeszcze w październiku minionego roku filmowiec uczestniczył w zorganizowanej przez stowarzyszenie retrospektywie jego filmów. "W listopadzie był zaś gościem Romana Polańskiego na przeglądzie jego filmów w kinie Kultura" - przypominają w mediach społecznościowych znajomi reżysera. 

 

Filmowiec realizował się również jako pisarz, ostatnie jego powieści to "Czarny mercedes" z 2016 roku i "Ryk kamiennego lwa" wydany w 2018 roku. 

 

W 2001 roku Majewski nagrodzony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2013 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej. 

 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie