Papież Franciszek: "III wojna światowa w kawałkach przeradza się w prawdziwy konflikt globalny"
Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o zatrzymanie konfliktów na świecie. Stwierdził, że przekształcają się one z "trzeciej wojny światowej w kawałkach" w prawdziwy konflikt globalny. Wyraził nadzieję na zatrzymanie zbrojeń i przeznaczenie środków na budowę prawdziwego bezpieczeństwa na świecie.
Wigilia Bożego Narodzenia 1944 roku została zapamiętana dzięki orędziu do narodów świata wygłoszonemu przez papieża Piusa XII. Pięć lat okrucieństw II wojny światowej miało być punktem zwrotnym w historii ludzkości.
Franciszek odniósł się do wydarzeń sprzed 80 lat, stwierdzając, że "impuls do tej 'głębokiej odnowy' wydaje się być wyczerpany, a świat jest przecinany przez coraz większą liczbę konfliktów, które powoli przekształcają to, co wielokrotnie nazywałem 'trzecią wojną światową w kawałkach' w prawdziwy konflikt globalny".
Papież w poniedziałkowym przemówieniu do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył też, że nie można pozwolić na przedłużenie konfliktu w Ukrainie.
Wojna na Bliskim Wschodzie. Apel papieża
- Wszyscy byliśmy wstrząśnięci atakiem terrorystycznym na mieszkańców Izraela w dniu 7 października, w którym zostało w potworny sposób rannych, torturowanych i zabitych wielu niewinnych, a liczni zostali uprowadzeni jako zakładnicy - mówił.
- W ten sposób nie rozwiązuje się problemów między narodami, a raczej stają się one jeszcze trudniejsze, powodując cierpienie dla wszystkich. Sprowokowało to istotnie silną izraelską reakcję wojskową w Strefie Gazy, która doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy Palestyńczyków, głównie cywilów, w tym wielu dzieci, nastolatków i ludzi młodych oraz spowodowała bardzo poważną sytuację humanitarną z niewyobrażalnym cierpieniem - stwierdził.
Papież prosił też o pomoc humanitarną dla ludności palestyńskiej i ochronę dla szpitali, szkół i miejsc kultu.
ZOBACZ: Watykan. Celibat w Kościele. Doradca papieża proponuje zmiany
Franciszek wyraził nadzieję, że wspólnota międzynarodowa ze zdecydowaniem będzie dążyła do rozwiązania jakim są dwa państwa - izraelskie i palestyńskie oraz Jerozolima, która otrzyma specjalny status.
Rosyjska inwazja na Ukrainę. "Nie można pozwolić, by konflikt się przedłużał"
Głowa Kościoła odniosła się do wydarzeń w Europie i stwierdziła, że "nie można pozwolić by przedłużał się konflikt, który staje się coraz bardziej zażarty, ze szkodą dla milionów osób".
- Niestety, po prawie dwóch latach wojny prowadzonej na szeroką skalę przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, tak bardzo upragniony pokój nie zdołał jeszcze znaleźć miejsca w umysłach i sercach, pomimo bardzo wielkiej liczby ofiar i ogromnych zniszczeń - mówił Franciszek.
ZOBACZ: Włochy. Ksiądz obraził papieża Franciszka. Dzień później został ekskomunikowany
Podkreślił, że "trzeba położyć kres tej trwającej tragedii poprzez negocjacje, z poszanowaniem prawa międzynarodowego".
"Niemoralność wytwarzania i posiadania broni jądrowej"
Franciszek przypomniał, że źródłem cierpienia ludzi są nie tylko wojny. Wspomniał miliony cierpiących w Afryce w powodu kryzysów humanitarnych, międzynarodowego terroryzmu, problemów społeczno-politycznych, niszczycielskich skutków zmian klimatycznych, zbrojnych zamachów stanu.
Stwierdził, że należy dążyć do rozbrajania, a finanse wydawane na kupowanie sprzętu i utrzymywanie armii przeznaczyć na środki, które realnie będą wpływać na globalne bezpieczeństwo. Jego zdaniem broń to "narzędzia śmierci".
ZOBACZ: Orędzie papieża Franciszka. "Nie jest bożkiem wydajności, lecz Bogiem wcielenia"
- Wśród zagrożeń powodowanych przez takie narzędzia śmierci nie mogę nie wspomnieć o zagrożeniach powodowanych przez arsenały nuklearne i rozwój coraz bardziej wyrafinowanych i niszczycielskich broni. Po raz kolejny podkreślam niemoralność wytwarzania i posiadania broni jądrowej - mówił Franciszek.
Podkreślił jak istotne jest wznowienie negocjacji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem, żeby zapewnić światu bezpieczniejszą przyszłość.
Czytaj więcej