Alerty IMGW. Stan alarmowy na stacjach hydrologicznych, rzeki mogą wylać
Wydano komunikat dotyczący przekroczenia stanu alarmowego na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 12 w dorzeczu Odry. Z kolei stan ostrzegawczy przekroczony został na kilkudziesięciu stacjach. Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że zagrożenie może utrzymywać się przez kilka dni.
Rzeki zaczynają wylewać. Według PAP, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że najgorszą sytuację zaobserwowano w województwie dolnośląskim i lubuskim, gdzie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Zagrożone jest cało miasto Wrocław, a oprócz tego kilka mniejszych miejscowości i gmin.
ZOBACZ: Siarczyste mrozy i śnieg. Podwójny antycyklon dotarł do Polski
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed potężnymi wezbraniami wód, największe mają miejsce na Odrze. Stan alarmowy przekroczony jest na 14 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 51 - podało IMGW w niedzielę popołudniu.
Alert trzeciego stopnia ogłoszono dla zlewni Liwiec w województwie mazowieckim. "W związku ze spływem wód opadowych na rzece Liwiec przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody przy przekroczonym stanie alarmowym" - napisano w komunikacie. Dodano, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oscyluje w wysokości 90 proc.. Alert obowiązuje do godziny 10:00 w poniedziałek.
Trzeci stopień ostrzegawczy wydłużono także dla Baryczy, zlewni Obra i Swędrnia.
IMGW ostrzega. Wezbranie wód w dużej części kraju
Z kolei alert na poziomie drugim wystosowano dla odcinka Bugu do ujścia Uherki, zlewnie Huczwy oraz Krzny w województwie lubelskim.
"W związku ze spływem wód opadowych na Bugu i na Krznie prognozowane są dalsze wzrosty, a na Huczwie możliwa jest ponowna tendencja wzrostowa, przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na Krznie w Malowej Górze może zostać osiągnięty stan alarmów" - podano. W tym przypadku alarm obowiązuje do poniedziałku do godziny 13:00.
ZOBACZ: Śnieżyce i deszcz lodu. Mieszkańców tych regionów ostrzega IMGW
Zagrożenia drugiego stopnia obowiązują także w regionie województwa łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, a także wielkopolskiego.
Możliwe, że alerty zostaną wydłużone. Hydrolodzy prognozują zbieranie się wód przez najbliższe kilka dni.