Oświęcim. Beata Szydło odwołana z rady muzeum. Decyzja Bartłomieja Sienkiewicza
Wycofano kandydatury byłej premier Beaty Szydło oraz Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zgłosił swoich przedstawicieli w Radzie.
Kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika zostały wskazane przez poprzednie kierownictwo ministerstwa. Informację o ich odwołaniu przekazano w mediach społecznościowych resortu kultury.
"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wycofał wskazane przez poprzednie kierownictwo resortu kandydatury pani Beaty Szydło i pana Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie panią Dorotę Niedzielę - wicemarszałka Sejmu RP oraz pana Andrzeja Kacorzyka - zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz" - czytamy we wpisie.
ZOBACZ: Decyzja ministra Sienkiewicza. Spółki regionalne Polskiego Radia w stanie likwidacji
Jak wyjaśniono, "wskazanie dwóch kandydatów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15-osobowej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powoływanej przez władze województwa małopolskiego wynika ze statutu Muzeum i umowy o współprowadzeniu zawartej 31 sierpnia 2023 r. między MKiDN a Województwem Małopolskim".
Zmiany w muzeum w Oświęcimiu. Zdecydował Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz podjął także decyzję o wycofaniu uzgodnienia kandydatury dr. Jakuba Przewoźnika na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
"Obowiązek uzgodnienia - w odpowiedzi na wniosek dyrektora Muzeum - wynika ze statutu Muzeum, który stanowi, iż 'Zastępcę powołuje i odwołuje Dyrektor w uzgodnieniu z Województwem i Ministrem'" - poinformowano w komunikacie.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powołano w 2018 roku. To instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN oraz Województwo Małopolski.
Główna siedziba muzeum powstała w zabytkowym budynku dawnych Zakładów Zbożowo Młynarskich i Zakładów Tytoniowych, który w latach 1940-44 jako magazyn SS "Lagerhaus" pełnił funkcję pomocniczą dla funkcjonariuszy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz.
Od 2018 do 2022 roku MKiDN sfinansowało adaptację siedziby instytucji oraz wykonanie ekspozycji stałej. Dla publiczności muzeum zostało otwarte w kwietniu 2022 r.
Czytaj więcej