"Cichą pandemię" może zwalczyć nowy antybiotyk. Naukowcy ogłosili sukces
Naukowcy opracowali nowej klasy antybiotyk, który może okazać się przydatny przy leczeniu lekoopornych, szpitalnych zakażeń, zwłaszcza sepsy. Uznane czasopismo "Nature" przekazało, że takiej sytuacji nie było od 50 lat. Nowy antybiotyk jest w fazie badań, na razie testowany był na myszach oraz w warunkach laboratoryjnych.
Międzynarodowa grupa naukowców opracowała nowej klasy antybiotyk o nazwie Zosurabalpin. Jak poinformowało czasopismo naukowe "Nature", od 50 lat pacjenci nie otrzymali żadnej nowej klasy chemicznej antybiotyku, który wykazywałby działanie przeciwko opornej bakterii Acinetobacter baumannii.
ZOBACZ: Naukowcy dokonali zdumiewającego odkrycia na lodowcach
Nowy antybiotyk do tej pory testowano w warunkach laboratoryjnych oraz na myszach. Dotychczas nie przeprowadzono badań klinicznych na większej grupie pacjentów, jednakże eksperci powołują się na wstępne wyniki, wedle których antybiotyk może pomóc w leczeniu zakażeń odpornych na inne specyfiki.
Nowej klasy antybiotyk. Ekspertka zdradziła "sedno odkrycia"
Chociaż odkrycie może być odpowiedzią na wiele zakażeń odpornych na leki to przede wszystkim, chodzi o zwalczanie bakterii Acinetobacter baumannii. Wywołuje ona często tzw. oportunistyczne zakażenia szpitalne.
Infekcja jest bardzo groźna i potrafi doprowadzić do sepsy. Bakteria ta wytwarza podwójną błonę ochronną, lekom jest bardzo trudno ją pokonać, a przy tym zachować się prawidłowo, na dłużej w organizmie.
ZOBACZ: Niezwykłe technologiczne osiągnięcie. Naukowcy stworzyli e-glebę
W artykule przedstawiono też opinię profesor Laury Piddock, zdaniem której lek "potrafi rozerwać jeden z głównych składników zewnętrznej błony bakteryjnej i to jest sedno tego odkrycia".
Sepsa. Nowe odkrycie naukowców. Rozwiązanie na "cichą pandemię"?
Eksperci stwierdzili, że leczenie infekcji bakteryjnych jest podstawą nowoczesnej opieki zdrowotnej, umożliwiającej zastosowanie chemioterapii czy przeprowadzenie przeszczepów. Podali, że wzrost liczby bakterii opornych na antybiotyk "stanowi cichą pandemię, która pogarsza bezpieczeństwo".
ZOBACZ: Szczepienia na Covid-19. Jak się zapisać?
Antybiotyk został wstępnie przebadany jedynie na niewielkiej ilości pacjentów. Jednakże badania kliniczne mają rozpocząć się już niedługo. Badania potrwają kilka lat.