Adam Bodnar: Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej
Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej - przekazał szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar. Zdaniem Adama Szłapki, ministra ds. europejskich, ta decyzja "to ważny akt ze strony Polski". - Chcemy jednoznacznie pokazać tym aktem, jak ważna jest dla nas praworządność i że będziemy skupiać się na tym bardzo mocno - dodał Szłapka.
Informację o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej podano podczas zwołanej w piątek konferencji prasowej. - Podpisałem właśnie pisma skierowanie do Ursuli von der Leyen i Alexandra de Croo, który obecnie szefuje prezydencji belgijskiej o tym, że Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej - przekazał minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
ZOBACZ: Skandaliczne słowa Jana Pietrzaka. Reaguje minister sprawiedliwości
Jak dodał, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej "wynika z mechanizmu wzmocnionej współpracy". Wyjaśnił, że mechanizm zakłada, iż państwo przystępujące do niego nie musi wprowadzać zmian legislacyjnych.
- Komisja Europejska ma cztery miesiące na to, by uznać notyfikację, ewentualnie zgłosić zastrzeżenia - powiedział Bodnar, podkreślając, że do Prokuratury to "przełomowy krok".
Adam Szłapka: Chcemy pokazać, jak ważna jest praworządność
Z kolei Adam Szłapka, minister ds. UE, uznał piątkowy ruch za "ważny akt ze strony Polski". - I to nie jest tak, że ona jest ważna dlatego, że ktoś nas do tego zmusza czy są jakieś wymogi szczególnie nam stawiane, ale dlatego, że my uważamy, iż praworządność jest po prostu dla nas, jako polskiego rządu, jako dla Polski, ważna i ważne jest bezpieczeństwo prawne naszych obywateli - podkreślił.
Jak wyjaśnił, polskie władze w ten sposób chcą "jednoznacznie pokazać tym aktem", jak ważna jest dla nich praworządność. - I że będziemy skupiać się na tym bardzo mocno. Także po to, by nasza pozycja w Unii Europejskiej była mocniejsza, przede wszystkim zaś po to, by nas obywatele mieli poczucie, że są bezpieczni - uzupełnił Szłapka.
ZOBACZ: Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen. Komisja Europejska wydała komunikat
Ocenił, że przystąpienie do Prokuratury Europejskiej stwarza mechanizmy niezależnej kontroli nad kwestiami finansowymi związanymi np. z wykorzystywaniem środków europejskich.
W środę senacka Komisja Spraw UE w środę pozytywnie zaopiniowała uczestnictwo Polski w Prokuraturze Europejskiej. Instytucja zajmuje się sprawami przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją czy transgranicznymi oszustwami na VAT. Urząd Prokuratora Europejskiego znajduje się w Luksemburgu. Działa od 2021 roku, a w mechanizmie uczestniczą 23 kraje członkowskie (razem z Polską).
Adam Bodnar: "Chaos plus"
Podczas piątkowej konferencji Adam Bodnar został zapytany o stanowisko w kwestii wykonywania mandatów poselskich przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
- Dr Oczkoś użył wobec tej sytuacji takiego określenia "chaos plus". Myślę, że to jest sformułowanie, które nie przybliża nas do zrozumienia rzeczywistości w której się znajdujemy, ale pokazuje w jak trudnej sytuacji się znajdujemy. To nie jest tak, że my nagle dostrzegamy problemy. Te problemy zaczęły się w 2017 roku, kiedy nastąpił atak na standardy praworządnościowe w Polsce, najpierw na Sąd Najwyższy, na KRS. Później zbieraliśmy tego owoce - zauważył.
ZOBACZ: Przemysław Rosati wyjaśnia sytuację z Wąsikiem i Kamińskim
- Wszyscy doskonale wiemy, że został wydany prawomocny wyrok sądu, skazujący tych dwóch panów i dwóch innych funkcjonariuszy CBA za przekroczenie uprawnień, przestępstwa urzędnicze związane z nielegalną prowokacją. W tej sytuacji jest to wyrok obowiązujący - stwierdził Bodnar.
- Ja, jak i wielu innych uczestników życia publicznego, zgadzam się z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, że ułaskawienie prezydenta nie miało mocy prawnej, nie było skuteczne. Sąd Najwyższy to potwierdził uchwałą, a konsekwencją są skutki wygaśnięcia mandatu poselskiego i zakazu funkcji publicznych - dodał.
Czytaj więcej