Polskie Słowo Roku 2023. Wygrała "sztuczna inteligencja"

Polska
Polskie Słowo Roku 2023. Wygrała "sztuczna inteligencja"
pixabay.com/ okanagul

"Sztuczna inteligencja" - polskim Słowem Roku 2023, które wytypowane zostało przez językoznawców. Na drugim miejscu są "wybory", a na trzecim "inflacja" i "posłanka". W kategorii internautów zwyciężyły "wybory".

Polskie Słowo Roku 2023 to "sztuczna inteligencja". Wskazane zostało w czwartek przez kapitułę językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego. Na podium znalazły się też - na drugim miejscu "wybory", a na trzecim "inflacja" i "posłanka". Kolejne wyrazy wyróżnione przez kapitułę to "marsz", "marszałek rotacyjny", "ministra", "opozycja" oraz "patodeweloperka". 

 

"Artificial Intelligence" czyli "sztuczna inteligencja" została wybrana Słowem Roku 2023 przez brytyjskie wydawnictwo Collins Cambridge.

Słowo Roku 2023 według internautów

Słowo Roku wybrali także internauci. W tej kategorii zwyciężyły "wybory", na drugim miejscu znalazła się "sztuczna inteligencja", a podium zamknęła "inflacja". Wyróżnione zostały także: "patodeweloperka", "gościni", "opozycja", "referendum" oraz "granatnik". 

 

W plebiscycie internetowym głos można było oddać do 31 grudnia 2023 r.

 

Plebiscyt po raz 13. został zorganizowany przez Uniwersytet Warszawski.

 

ZOBACZ: Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową dwudziestkę

 

W minionym roku użytkownicy internetu wskazali na słowo "inflacja", z kolei językoznawcy wytypowali "wojnę".

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Zwycięzcą "rel"

Siódmego grudnia Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało o wynikach 8. edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W konkursie zwyciężyło słowo "rel", zdobywając ponad 140 tys. głosów. Uznanie użytkowników języka znalazły także słowa "sigma" i "oporowo". Jury plebiscytu postanowiło także wyróżnić jedno ze słów zgłoszonych do konkursu.

 

ZOBACZ: Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wygrało "rel"


"Użytkownicy języka przyznali zwycięstwo słowu 'rel' - powszechnie znanemu i używanemu w środowisku młodzieży w celu wyrażenie aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Należy stwierdzić, że 'rel' ma także swoje warianty o podobnym znaczeniu: czasownikowy 'relować' i rzeczownikowy 'relówa'" - napisano na stronie Wydawnictwa Naukowego PWN, które współorganizowało konkurs.

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie