"Mieszkanie na start". Resort zapowiada nowy program, także dla singli
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna konsultacje "Mieszkania na start". Z programu będą mogli skorzystać zarówno single, pary żyjące w nieformalnych związkach, a także rodziny wielodzietne. W projekcie wprowadzono limity dochodowe.
Nowy pomysł resortu rozwoju i technologii z jednej strony ma zastąpić propozycję PiS "Bezpieczny kredyt 2 proc.", z drugiej strony odpowiadać na potrzeby mieszkaniowe młodego pokolenia Polaków. Wartość nieruchomości rośnie w szybkim tempie, a ceny za metr kwadratowy nie tylko w dużych, ale średnich i małych miastach osiągają rekordowe pułapy.
Program "Mieszkanie na start" na ten rok ma zabezpieczone 500 mln złotych. - Szacujemy, że w tym roku uda nam się udzielić 50 tys. kredytów - poinformował minister Krzysztof Hetman. Jak zaznaczył polityk PSL, w projekcie zapisane są limity dochodowe dla gospodarstwa:
- jednoosobowego - 10 tys. brutto
- dwuosobowego - 18 tys. brutto
- trzyosobowego - 23 tys. brutto
- czteroosobowego - 28 tys. brutto
- pięcioosobowego - 33 tys. brutto
Dochód ma być weryfikowany tylko raz przy ubieganiu się o kredyt, w oparciu o dochody z ostatnich 6 miesięcy.
- Będzie to program na zakup pierwszego mieszkania, z wyjątkiem dla gospodarstw domowych liczących co najmniej pięciu członków, które już mają nieruchomość, ale potrzebują większego mieszkania - ujawnił K. Hetman.
"Mieszkanie na start" - skorzystać mogą także pary bez ślubu
Oprocentowanie kredytów będzie wahało się od 1,5 do 0 procent, z kolei kwota udzielonego wsparcia wyniesie od 200 do 600 tys. złotych. Na największą kwotę oraz najniższe oprocentowanie liczyć będą mogły rodziny z trójką dzieci.
Z programu "Mieszkanie na start" - oprócz rodzin - będą mogły skorzystać singe do 35. roku życia, a także osoby żyjące w nieformalnych związkach lub rodzic samotnie wychowujący dziecko. Wystarczyć ma deklaracja, że chcą wspólnie wziąć kredyt jako gospodarstwo dwuosobowe.
ZOBACZ: Kredyt dwa procent na mieszkanie. Kasa programu zaczyna już świecić pustkami
Z najnowszych danych GUS wynika, że ceny lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2023 roku ceny mieszkań wzrosły o 9,3 proc. rok do roku, a w ujęciu kwartał do kwartału wzrosły o 4,5 proc. Poprzedni rządowy program - "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który właśnie się zakończył, mocno nakręcił popyt na nieruchomości i ceny lokali.
Jak opisywała Interia, w grudniu średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów wzrosły w ujęciu rocznym we wszystkich większych miastach. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ciągu roku ceny w Trójmieście wzrosły o ponad jedną czwartą (27 proc.).
Czytaj więcej