Niedźwiedź polarny zmarł na ptasią grypę. To pierwszy taki przypadek

Świat Polsatnews.pl
Niedźwiedź polarny zmarł na ptasią grypę. To pierwszy taki przypadek
Wikimedia commons/Andreasa Weitha/Cynthia Goldsmith
Zarażenie wirsusem H5N1 zabiło niedźwiedzia polarnego na Alasce

Ptasia grypa rozprzestrzenia się na całym świecie i zagraża nie tylko ptakom. Departament Ochrony Środowiska Alaski potwierdził, że odnaleziono martwego niedźwiedzia polarnego, zmarłego na skutek zarażenia wirusem.

Wysoce zaraźliwy wirus H5N1 dociera już do coraz dalszych zakątków świata. Zarażonego niedźwiedzia polarnego znaleziono martwego w pobliżu Utqiagvik, jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast Stanów Zjednoczonych na północnym wybrzeżu Alaski. Informacje potwierdził stanowy Departament Ochrony Środowiska oraz obecni na miejscu lekarze weterynarii.

Ptasia grypa szaleje. Coraz większe niebezpieczeństwo

Lokalni badacze informowali, że to pierwszy potwierdzony przypadek śmierci niedźwiedzia polarnego na ptasią grypę. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wśród tego gatunku sytuacja jest poważniejsza i do tej pory niezidentyfikowana ze względu na życie większości osobników niedźwiedzi polarnych w miejscach oddalonych od cywilizacji.

 

ZOBACZ: Japonia. Trwa akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. Brakuje prądu i żywności

 

Zmarłe zwierzę najprawdopodobniej zaraziło się po spożyciu padliny ptaków, które wcześniej zmarły z powodu wirusa H5N1. Z punktu widzenia ewentualnych kolejnych zarażeń niedźwiedzi istotnym problemem jest to, że niekoniecznie muszą zjeść zainfekowanego ptaka - martwego bądź jeszcze żywego - aby zachorować. W alaskijskich warunkach klimatycznych wirus jest w stanie przez pewien czas utrzymywać się w środowisku.

Wysoce zaraźliwy wirus zabija. Naukowcy alarmują

Niedźwiedzie polarne są wymienione jako "wrażliwe" na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), głównie z powodu utraty lodu morskiego.

 

ZOBACZ: Słowacja. Groza w Tatrach. Ślad po dwóch Polakach nagle się urwał

 

Według szacunków naukowców, obecnie trwająca od 2021 roku epidemia wysoce zakaźnego wariantu wirusa H5N1 spowodowała śmierć milionów dzikich ptaków. Na całym świecie z powodu wirusa zmarły także tysiące ssaków, w tym niedźwiedzie czarne i brunatne.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie