Gasiuk-Pihowicz o "przełomowym orzeczeniu SN". Chodzi o sędziów "dublerów"
Posłanka Platformy Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się do orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroków Trybunału Konstytucyjnego. "To jest przełomowe orzeczenie SN. Wyroki wydane z udziałem dublerów w TK (...) nie są ostateczne" stwierdziła posłanka.
Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się na swoim profilu na X do orzeczenia Sądu Najwyższego.
"To jest przełomowe orzeczenie SN! Wyroki wydane z udziałem dublerów w TK nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne - orzekł powiększony skład Izby Karnej" - napisała posłanka.
ZOBACZ: TK: Julia Przyłębska odwołała rozprawę w sprawie sporu kompetencyjnego. Brak pełnego składu
"Tu już nie ma z czym dyskutować. Wyrok z dublerem to nie wyrok" - dodała.
Sędzia "dublerzy". Sad Najwyższy wydał orzeczenie
Wpis dotyczy orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroków udzielanych przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Według niego wyroki wydane z udziałem "dublerów" nie mają powszechnie obowiązującej mocy i nie są ostateczne.
Według Sądu organ, w którym zasiadają osoby na wcześniej na już wybrane miejsca, nie jest organem opisanym w konstytucji. W związku z tym wydane przez niego decyzje nie są wiążące.
ZOBACZ: Prezes TK Julia Przyłębska: wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka bezprawny
Sędziami "dublerami" określa się trzech sędziów, którzy zajęli już obsadzone stanowiska w 2015 roku. Nowa większość sejmowa mówiła, że przygotowuje projekt uchwały o unieważnieniu wyboru tych sędziów. Do takich donosów odniósł się wicepremier Polski Władysław Kosiniak-Kamysz. - Uchwały, które będą przedstawiane, będą wspólnymi uchwałami. To jest zawarte w umowie koalicyjnej - unieważnienie rzeczy, które były jawnie sprzeczne z polskim prawem - stwierdził wówczas członek PSL.
Czytaj więcej