Japonia. Trzęsienie ziemi w centrum kraju. Ostrzeżenie o zbliżającym się tsunami
Dwie osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii o magnitudzie 7,6. Wydano ostrzeżenia o tsunami. W zachodnie wybrzeże wzdłuż Morza Japońskiego uderzają metrowe fale. Ostrzeżenia pojawiły się też w Korei Południowej oraz Rosji.
Najprawdopodobniej dwie osoby zginęły podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło duży obszar na wybrzeżu Morza Japońskiego. Kolejnych sześć osób zostało przysypanych. Trwa wydobywanie ich spod zawaliska.
Japońska agencja zarządzająca w sytuacjami kryzysowymi zaleciła ewakuację ponad 51 tys. mieszkańców pięciu prefektur. Ponad tysiąc osób ewakuowano do bazy Sił Samoobrony Powietrznej w Wajima.
Poziom alertu tsunami został obniżony. To oznacza, że ewentualne fale nie powinny przekroczyć 3 metrów. Władze lokalne zwróciły się jednak do mieszkańców z apelem o wstrzymanie się z powrotami do domów.
Rzecznik rządu wyjaśnił, że fale tsunami mogą powracać i podczas poprzednich kataklizmów niejednokrotnie ginęli ludzie, którzy po przejściu pierwszej fali wracali do domów po niezbędne rzeczy.
Najtrudniejsza sytuacja panowała w mieście Wajima, gdzie doszło do znaczących pęknięć ziemi, uwięzienia ludzi pod gruzami zawalonych budynków i pożaru.
To były najsilniejsze odnotowane wstrząsy w regionie
"Natychmiast ewakuuj się. Fale mogą uderzać wielokrotnie" - podano w komunikacie skierowanym przez publicznego nadawcę NHK do obywateli.
Ostrzeżenie obejmuje całe północne wybrzeże Japonii, ale najciężej ma być w centralnej części kraju, w rejonie prefektury Ishikawa. Alarm ogłoszono także w prefekturach Niigata i Toyama w środkowej części wyspy Honsiu.
ZOBACZ: Chiny. Tragiczne trzęsienie ziemi. Ponad sto ofiar śmiertelnych
W serii komunikatów Japończycy dostali wskazówki, aby udać się w wyższe, bezpieczniejsze tereny. W regionie zawieszono ruch lotniczy i kolejowy. Ponad 30 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Operatorzy telekomunikacyjni Softbank i KDDI zgłosili zakłócenia usług telefonicznych i internetowych.
Japońska Agencja Meteorologiczna przekazała, że poniedziałkowe trzęsienie ziemi było największym odnotowanym w regionie półwyspu Noto w Ishikawa od 1885 r.
Trzęsienie ziemi w Japonii. Zbliża się tsunami
W zachodnie wybrzeże wzdłuż Morza Japońskiego uderzają metrowe fale, ale kolejne mają być coraz większe i mogą osiągnąć nawet pięć metrów.
Możliwe są wstrząsy wtórne. Rzecznik rządu Hayashi Yoshimasa przekazał na konferencji prasowej, że władze wciąż sprawdzają zakres szkód i ostrzegł mieszkańców, aby przygotowali się na możliwe kolejne trzęsienia.
- Elektrownie atomowe działają bez zakłóceń - zapewnił Hayashi.
"Nagrania wyemitowane przez NHK pokazywały zawalające się budynki w Ishikawa i Toyama" - podał Reuters. Wstrząsy odczuwalne były w Tokio położonym na przeciwległym wybrzeżu.
Południowokoreańska Agencja Meteorologiczna przekazała, że fala tsunami o wysokości 45 cm dotarła do wschodniego wybrzeża Mukho w prowincji Gangwon w Korei Południowej.
Agencja TASS podała, że także rosyjskie miasta w azjatyckiej części państwa mogą być zagrożone. Władze dalekowschodniej Nachodki i Władywostoku wydały ostrzeżenia przed Tsunami. Duże fale zagrażają też wyspie Sachalin.
Poprzednie tsunami zabiło tysiące osób
Potężne trzęsienie ziemi i tsunami nawiedziły północno-wschodnią Japonię 11 marca 2011 roku.
ZOBACZ: Japonia. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło prefektury Fukushima i Miyagi
Zginęło wtedy prawie 20 tys. osób. Żywioł spowodował też stopienie reaktorów jądrowych w elektrowni Fukushima.
Czytaj więcej