Orędzie Andrzeja Dudy. Zwrócił się do rządzących: To powinny być wasze polityczne postanowienia

Polska
Orędzie Andrzeja Dudy. Zwrócił się do rządzących: To powinny być wasze polityczne postanowienia
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda

- Mamy do czynienia z nową sytuacją w polskiej polityce. Prezydent i rząd są z innych obozów politycznych. To normalne w demokracji. Ale w demokracji trzeba przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów - mówił podczas noworocznego orędzia prezydent Andrzej Duda. - Chaos prawny oraz konflikt wewnętrzny w Polsce prowadzi do osłabienia naszego państwa - podkreślał.

- Kończący się właśnie rok był rokiem zmiany w polskiej polityce. Po ośmiu latach zmieniła się w naszym kraju większość parlamentarna, zmienił się premier, zmienił się rząd. Ale nie zmieniło się najważniejsze zadanie, jakie stoi przed rządzącymi: to konieczność dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Tak było w 2023 roku i dokładnie tak samo będzie w rozpoczynającym się właśnie 2024 roku - mówił podczas noworocznego orędzia prezydent Andrzej Duda

 

Jak stwierdził, "poważne zagrożenia zewnętrzne nigdzie nie zniknęły". - Za naszą wschodnią granicą nadal toczy się pełnoskalowa wojna, dlatego musimy cały czas wzmacniać i modernizować polską armię, wzmacniać sojusze. Nie może być odwrotu od tej polityki - powiedział.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Krzysztof Szczucki chce dymisji szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza

 

Prezydent podkreślił, że "bezpieczeństwo Polski nie ma ceny". Przekazał również, że jest gotowy do współpracy z rządem, dotyczącej wzmacniania bezpieczeństwa

Zmiany w polityce w 2023 roku. Prezydent: W demokracji trzeba przestrzegać konstytucji 

Andrzej Duda w tracie orędzia odniósł się również do zmiany politycznej, która nastąpiła w 2023 roku po wyborach parlamentarnych. - Mamy do czynienia z nową sytuacją w polskiej polityce. Prezydent i rząd są z innych obozów politycznych. To normalne w demokracji. Ale w demokracji trzeba przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów - powiedział. 
  
- Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa, próbując przejąć media publiczne, złamała te zasady. Po raz pierwszy w wolnej Polsce po 1989 roku doszło do próby siłowego przejęcia mediów publicznych, wyłączono sygnał telewizyjny niektórych kanałów, a programy informacyjne przestały nadawać. Wreszcie, postawiono Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową w stan likwidacji - zaznaczył. 

 

Prezydent podkreślił, że "rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem". Jak dodał, jest gotowy na dyskusję dotyczącą zmian prawnych. - Jednak z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją mamy niestety obecnie do czynienia - mówił. 

 

Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy

 

"Wzywam koalicją rządową, aby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa" 

- Poważny niepokój budzą także kolejne zapowiedzi podejmowania ważnych decyzji za pomocą sejmowych uchwał. Uchwały Sejmu nie mają mocy prawnej, aby stanowić podstawę działania organów państwa ze skutkami dla obywateli. Takie działania również w rażący sposób są sprzeczne z Konstytucją. Jeżeli dziś zgodzimy się na takie praktyki, w przyszłości każda nowa większość parlamentarna będzie mogła w ten sposób postępować - powiedział. 
  
Andrzej Duda zapowiedział, że "zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi uprawnieniami" będzie się przeciwstawiał takim działaniom. - Wzywam koalicją rządową, aby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa i szanować obywateli bez względu na ich poglądy polityczne. To powinny być wasze polityczne postanowienia noworoczne. Trzeba to sobie jasno powiedzieć: chaos prawny oraz konflikt wewnętrzny w Polsce prowadzi do osłabienia naszego państwa, a w konsekwencji osłabienia naszego bezpieczeństwa - mówił. 

 

ZOBACZ: Nowy projekt ustawy okołobudżetowej. Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy

 

Prezydent odniósł się do sytuacji z przeszłości, gdy był ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a Donald Tusk stał na czele rządu. - Wyciągnąłem z tamtej sytuacji wnioski. Jestem gotowy do współpracy w najważniejszych dla Polski sprawach, ale jestem również przygotowany na sytuację, że rząd takiej współpracy nie będzie chciał - mówił. 

Noworoczne orędzie prezydenta. Życzenia Andrzeja Dudy na 2024 rok 

W noworocznym orędziu prezydent odniósł się również do wydarzeń, które czekają nas w 2024 roku, zwłaszcza ważnych rocznic - 25-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. 
  
- Obecność Polski w NATO, jak i w Unii, to fundamenty naszego bezpieczeństwa. Wielokrotnie o tym mówiłem - to polska racja stanu. Ale nasze obecność w Unii i w NATO wymaga ciągłego zabiegania o realizację polskich interesów. Okazją do tego będzie lipcowy szczyt Sojuszu w Waszyngtonie, a także wybór nowych władz Unii Europejskiej. Będzie to również rok przygotowania do naszej prezydencji w Radzie Unii  Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku. Podczas prezydencji możemy jeszcze lepiej zabiegać o nasze priorytety: o większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie, o rozszerzenie Unii na wschód i południe oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział. 

 

ZOBACZ: Orędzie premiera Donalda Tuska. "W 2023 roku zadziwiliście świat"

 

Na koniec prezydent złożył życzenia na 2024 rok. - Pomimo wielkich emocji, jakie mamy w polskiej polityce, licznych niepokojów na świecie i wielkiego dramatu wojny, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, niech to będzie dla Polski, dla polskich spraw i dla wszystkich rodzin dobry rok. Niech to będzie dla państwa dobry rok, w życiu osobistym i zawodowym. Życzę państwu zdrowia, szczęścia, miłości i spokoju. Szczęśliwego nowego roku - zakończył. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie