Rada Mediów Narodowych: "Decyzje ministra Sienkiewicza są niezgodne z prawem"

Polska
Rada Mediów Narodowych: "Decyzje ministra Sienkiewicza są niezgodne z prawem"
Polsat News/Twitter/Joanna Lichocka
Rada Mediów Narodowych, której przewodniczy Krzysztof Czabański, przyjęła uchwałę ws. ostatnich decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza

Rada Mediów Narodowych przyjęła uchwałę, w której stwierdzono, że dotychczasowe działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza wobec mediów państwowych są sprzeczne m.in. z Konstytucją i ustawą o radiofonii i telewizji. Powołanie się przez ministra na Kodeks spółek handlowych "narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej" - dodano.

W obliczu zmian w mediach publicznych wprowadzonych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i jego niedawnej decyzji o wprowadzenie spółek w stan likwidacji przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański zwołał specjalne posiedzenia organu.

 

W składzie Rady poza Czabańskim zasiadają posłowie PiS Piotr Babinetz i Joanna Lichocka oraz byli posłowie Nowej Lewicy Marek Rutka i Robert Kwiatkowski.

 

W sobotę RMN przyjęła uchwałę krytyczną wobec działań ministra Sienkiewicza. Treść dokumentu udostępniła w mediach społecznościowych Joanna Lichocka.

Uchwała Rady Mediów Narodowych: Minister Sienkiewicz działał niezgodnie z prawem

W ocenie Rady decyzja ministra kultury o postawieniu spółek mediów publicznych w stan likwidacji jest sprzeczne z zasadami Konstytucji, a także ustaw o radiofonii i telewizji z 1992 r. i Polskiej Agencji Prasowej z 1997 r. RMN w swoim stanowisku uznała, że spółki te "mają umocowanie w przepisach przytoczonych aktów prawnych" i nie mogą "zostać postawione w stan likwidacji bez uprzedniej zmiany tych aktów prawnych".

 

ZOBACZ: Decyzja ministra Sienkiewicza. Spółki regionalne Polskiego Radia w stanie likwidacji

 

Według Rady wypowiedzi ministra Sienkiewicza i jego nominatów świadczą o tym, że "prawdziwym jego zamiarem było doprowadzenie do zmiany składów osobowych organów tych spółek". "Jest to działanie niezgodne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, który stoi na stanowisku, że kształtowanie składów osobowych organów spółek publicznej radiofonii i telewizji przez przedstawiciela rządu jest niezgodne z ustawą zasadniczą" - czytamy w uchwale.

 

"W świetle powyższego pożądanym i w pełni uzasadnionym byłoby aby organy władzy publicznej (...) nie honorowały w obrocie prawnym bezprawnych decyzji Ministra Kultury, jako aktów woli pozbawionych znaczenia normatywnego" - dodano.

Zmiany w mediach publicznych. Minister Sienkiewicz postawił spółki w stan likwidacji

W środę minister Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W oficjalnym komunikacie przekazano, że powodem działania był weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy okołobudżetowej. Zawarto w niej m.in. 3 mld zł na media publiczne.

 

ZOBACZ: Śledztwo prokuratury. Powodem działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza

 

Jednocześnie minister podkreślił, że podjęty krok ma na celu "zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień pracowników", a stan likwidacji może być cofnięty "w dowolnym momencie".

 

Wcześniej Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i zarządy TVP, PAP i Polskiego Radia, co również wywołało protesty ze strony większości członków Rady Mediów Narodowych, a także polityków Zjednoczonej Prawicy. W piątek prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministra kultury.

Kajetan Leśniak / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie