Chiny. Powołano nowego ministra obrony. Poprzednik, Li Shangfu, zniknął
Ministrem obrony Chin został admirał Dong Jun. Poprzedni szef resortu Li Shangfu nie pokazywał się publicznie od sierpnia. Władze nie podały powodu jego zniknięcia. Niektórzy analitycy twierdzą, że może to wskazywać na "czystkę" w szeregach generałów. Przywódca Chin,Xi Jinping, zamierza zmodernizować i dozbroić armię.
Wybór admirała i byłego dowódcy marynarki wojennej Donga Juna został formalnie zatwierdzony przez Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) - przekazał portal BBC, powołując się na agencję prasową Xinhua.
Dodano, że 62-letni Dong obejmuje kierownictwo w resorcie w czasie, gdy przywódca Chin Xi Jinping modernizuje siły zbrojne i stara się uczynić ze swojego kraju dominujące światowe mocarstwo. Fakt ten niepokoi sąsiadów ChRL.
Niektórzy analitycy twierdzą, że może to wskazywać na możliwą "czystkę" władz w Pekinie, wymierzoną w wyższych rangą przywódców wojskowych.
W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Chinach ministerstwo obrony ma mniejszy wpływ na politykę obronną i zarządzanie armią. Główne kompetencje posiada Centralna Komisja Wojskowa, której przewodniczy Xi.
Minister obrony jest pośrednikiem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w kontaktach z mediami i innymi państwami.
Chiny mają nowego ministra obrony. Poprzednika nie widziano od dawna
Poprzedni minister Li Shangfu nie był widziany w przestrzeni publicznej od 25 sierpnia. Władze w Pekinie nie podały oficjalnie powodu jego nieobecności ani usunięcia go z funkcji w październiku.
Agencja Reutera informowała, powołując się na anonimowe źródła, że toczyło się przeciwko niemu dochodzenie korupcyjne w sprawie związanej z zakupem i modernizacją sprzętu wojskowego.
Oprócz Li odwołano ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Qin Ganga. Powodu jego odwołania również nie podano. Obaj panowie zajmowali swoje stanowiska odpowiednio przez zaledwie siedem miesięcy.
W tym tygodniu miały miejsca także kolejne zwolnienia - dziewięciu wyższych urzędników wojskowych zostało usuniętych ze Stałego Komitetu. Odwołano także trzech dyrektorów państwowych firm zajmujących się obroną przeciwrakietową.
ZOBACZ: Chiny pokazały potężną broń. Może trafić na Ukrainę
Stosunki między USA a Chinami pogorszyły się w 2022 r. po wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Tajwan jest rządzony samodzielnie, ale Chiny postrzegają go jako separatystyczną prowincję.
W Kalifornii w listopadzie doszło do spotkania przywódcy Chin Xi Jinpinga i prezydenta USA Joe Bidena.
Czytaj więcej