Zmiany finansowania Funduszu Kościelnego. Premier Donald Tusk powołuje specjalny zespół
- Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego w sprawie Funduszu Kościelnego - oświadczył premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. - Prace nad regulacjami będą zmierzały w stronę odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły - wyjaśnił. Premier podkreślił, że zmiany w funduszu będą konsultowane.
Premier Donald Tusk po zakończeniu posiedzenia rządu odpowiadał na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej. Jeden z wątków dotyczył zmian w sprawie Funduszu Kościelnego.
- Dzisiaj podjęliśmy decyzję, po uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego - przekazał premier.
Tusk poinformował, kto będzie pracował nad nowym kształtem funduszu.
- W zespole znajdą się w ministrowie z kilku resortów. Będą w nim wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny pracy i polityki społecznej, minister finansów Andrzej Domański oraz szef kancelarii premiera Jan Grabiec - wskazał prezes rady ministrów.
Donald Tusk o finansowaniu Kościołów: To musi być decyzja wiernych
Premier zaznaczył, że międzyresortowy zespół zajmie się zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.
Tusk przekazał, że postulowane zmiany będą konsultowane także z Kościołami.
- Prace nad regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły, a więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa - podsumował szef rządu.
ZOBACZ: Raport "Kościół w Polsce 2023". Najwięcej księży w historii, najszybciej od wiary odchodzą młodzi
W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. autorstwa rządu Donalda Tuska utrzymana została rekordowa suma 257 mln zł na Fundusz Kościelny. Kwota ta wpisana była już w projekcie budżetu gabinetu Mateusza Morawieckiego.
Fundusz Kościelny jest finansowany z budżetu państwa. Jego najważniejsze cele to dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite finansowanie dotyczy misjonarzy i zakonnic klauzurowych). To na ten celi idzie największa część środków.
Z pieniędzy funduszu prowadzone jest także wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także odbudowa, remonty i konserwacja obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.
Czytaj więcej